Dzień Edukacji Narodowej

« 1 z 14 »

Pokaz historyczny „Ku Niepodległej”

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych „Ku niepodległej”. Mieli okazję zapoznać się z uzbrojeniem kosyniera, powstańca listopadowego i styczniowego, wreszcie żołnierza z okresu I wojny światowej. Wszystko to w strojach z epoki. Wydawać by się mogło, że zainteresowani byli głównie chłopcy? Nic bardziej mylnego. I dla dziewcząt znalazło się zajęcie – wcieliły się w rolę sanitariuszek.

Na koniec każda klasa miała możliwość dotknąć, obejrzeć każdy rekwizyt przywieziony przez prowadzących. Żywe lekcje historii są okazją nie tylko do przypomnienia sobie wiadomości, ale i rozbudzenia pasji.

Julia Miśkowicz

« 1 z 8 »

Stacje zadaniowe z Panem Kleksem

Klasa 4 omawiając lekturę „Akademia Pana Kleksa” jedną z lekcji realizowała metodą stacji. Jak powszechnie wiadomo, najlepiej i najdłużej zapamiętujemy to, co sami zrobimy, czego sami doświadczymy. Dlatego tak ważne w procesie nauczania są metody aktywizujące. Metoda stacji dydaktycznych, zwana także „podróżą z przygodami”, umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy przez doświadczenie. Uczniowie, pracując w grupach czy indywidualnie, wykonują zadania przygotowane przez nauczyciela na kilku stanowiskach (stacjach). Metoda stacji cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, głównie dlatego, że dostarcza im wielu pozytywnych emocji związanych z zabawą i rywalizacją. Metoda stacji ma wiele zalet. Największą z nich jest pobudzanie aktywności wszystkich uczniów przez cały czas trwania lekcji. Metoda ta daje uczniom poczucie przynależności do grupy, możliwość wykazania się inicjatywą, szansę odniesienia sukcesu.  Uczniowie, pracując, zdobywają umiejętności współpracy z innymi i respektowania przyjętych zasad, rozwijają umiejętność komunikowania się. Ogromne znaczenie ma także wartość integracyjna oraz zabawowy charakter tego sposobu uczenia się.  Ćwiczone są różne sprawności: rozumienia tekstu czytanego i słuchanego, pisania i mówienia. Zajęcia prowadzone metodą stacji zwiększają atrakcyjność lekcji, ponieważ obfitują w ciekawe rozwiązania, wyzwalają w uczniach kreatywność i otwartość oraz motywują ich do nauki. W przypadku naszej klasy 4 uczniowie pracowali indywidualnie – jest ich tylko czworo, ale i tak zabawa była przednia: od lekcji przędzenia liter (dosłownie!), poprzez pisanie pozdrowień do Pana Kleksa, do lekcji (!!) kleksografii.

Julia Miśkowicz

« 1 z 2 »

Po – Spisz – noga czyli historyczny projekt edukacyjny w klasach 6 i 7

W ramach lekcji historii klasy 6  i 7 realizują projekt edukacyjny. Głównym celem jest oczywiście przybliżenie historii, tradycji, przyrody Spisza.

Uczniowie w grupach: Historyków, Geografów, Przyrodników, Etnografów, Architektów, Literatów i Biografów opracowywali zagadnienia związane ze Spiszem.  Powstały wspaniałe prace –  ogromny folder z informacjami o zabytkach,  plakaty o faunie i florze Spisza,  albumy o znanych ludziach i twórcach, ogromna mapa Spisza z zaznaczonymi najważniejszymi punktami- miejscowości, rzeki, góry, rezerwaty, a także wielka oś czasu, na której grupa zaznaczyła najważniejsze wydarzenia z historii Spisza – od czasów prehistorycznych po współczesne.  Oprócz tego- jedna z grup wykonywała lalki ubrane w trybski strój regionalny.

Praca ta była wstępem do kolejnych działań zaplanowanych w całościowym projekcie.  Czeka nas jeszcze wiele ciekawych odkryć – dla wielu uczniów taka „podróż” przyniosła wiele zaskakujących informacji.

Uczniowie bardzo się angażowali, pracowali w pocie czoła przez kilka godzin, dlatego wierzę, że kolejne zadania będą dla nich proste.

Julia Miśkowicz

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się od 2011 roku. Jest to wielkie święto w szkole, trwające nawet kilka tygodni. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje. Uczniowie przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw, a momentem kulminacyjnym jest dzień przeprowadzania egzaminów. Odbywa się on pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Następuje więc zamiana ról – dzieci stają są egzaminatorami, a dorośli – egzaminowanymi. Każdy, kto chce zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodzi do stolika komisji i wyciąga z koszyka los egzaminacyjny. Na jednym losie znajduje się pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto odpowie poprawnie na wszystkie pytania – otrzymuje tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczny znaczek sowy. 28 września cała społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Od samego rana przy wejściu do szkoły na wchodzących czekała niespodzianka: pytanie z tabliczki mnożenia, a za właściwą odpowiedź w nagrodę cukierek. Do egzaminów przystąpiło 43 uczniów, chętni rodzice i nauczyciele.  Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Wyłoniliśmy MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA w klasach młodszych i starszych, zostali nim Laura  W. i Bartłomiej B. Wybraliśmy także najlepiej wykonany lapbook na temat TABLICZKI MNOŻENIA. W tym roku puchar zdobyła klasa VII. Wyniki zostały ogłoszone w poniedziałek 1 października. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”. Dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

« 1 z 6 »

 

Oczyszczacz powietrza w przedszkolu

Z początkiem roku szkolnego do naszych przedszkolaków trafił oczyszczacz powietrza. Został on przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji  projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. W ramach realizacji projektu przedszkolaki podczas zajęć zostają zapoznane z tematem zanieczyszczania powietrza i sposobami jego ochrony.

„Międzynarodowe Święto Dzieci Gór”

 Minione wakacje okazały się czasem wytężonej pracy dla dziecięcego zespołu regionalnego „Trybskie Dzieci”, ale również dla wielu na zawsze pozostaną przygodą życia. W dniach 22-29.07.2018 r. zespół wspólnie z grupami z Estonii, Ukrainy, Bułgarii, Tajlandii, Gruzji i Polski prezentował piękną kulturę swojego regionu na 26 Międzynarodowym Festiwalu „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu. Pół tysiąca młodych ludzi z różnych kręgów religijnych i kulturowych z całego świata spotkało się po to, aby w trakcie zabawy i tańca zapoznać się z różnorodnością i bogactwem tradycji innych krajów oraz uczyć się tolerancji i szacunku do „inności”.

Zgodnie z zasadą imprezy, na cały czas trwania festiwalu Trybskie Dzieci otrzymały kamracki zespół – Leesikad z Estonii z którym wspólnie koncertowały, uczestniczyły w imprezach, ogniskach, wycieczkach i nawiązywały nowe przyjaźnie. Trybszanie zaprosili również Estończyków do swojej wioski na „Dzień Narodowy”, by pokazać jak żyją na co dzień, a wieczorem w remizie OSP odbyło się spotkanie kultury spiskiej i estońskiej, gdzie miejscowi podziwiali odmienność strojów, tańców i zabaw dziecięcych oraz wspólną cechę obydwóch grup – miłość do regionu i kultywowania tradycji.

 Również w Nowym Sączu mali Trybszanie przez cały tydzień prezentowali kulturę spiską, piękno stroju oraz bogactwo kuchni trybskiej -w czasie dnia narodowego na koncercie głównym. Publiczność zachwycała się spiskimi czardaszami i polkami oraz figlami, a program „Druciorz” został wysoko oceniony przez Międzynarodową Radę Artystyczną. Po tym właśnie koncercie dzieci zrozumiały, że różnice kulturowe nie są przeszkodą w realizacji wspólnych celów i tworzeniu nowych wartości. Wszystkim uczestnikom towarzyszył smutek rozstania i pełne łez obietnice, że nigdy o sobie nie zapomną. Nie zapomną na pewno o korowodach, defiladzie, mszach ekumenicznych i dziesiątkach godzin prób. Był to okres ciężkiej pracy, ale i czas na basen, ogniska, dyskoteki, wspólne zabawy i zawarcie nowych przyjaźni.

Codzienne rozmowy z uczniami na korytarzu szkolnym potwierdzają, że festiwal jeszcze się nie skończył. On nadal trwał – w naszych sercach….Oby trwał nadal – festiwal i przekaz, że Trybskie Dzieci są Spiszakami, że powinny być dumne i zawsze pamiętać o swoim stroju spiskim odmiany trybskiej, który jest częścią ich tradycji, bo został przekazany im przez pradziadów.

W imieniu zespołu dziękuję Wójtowi Gminy Łapsze Niżne Jakubowi Jamrozowi i pani dyrektor GOK-u – Pani Krystynie Milaniak za dofinansowanie wyjazdu oraz koszulki dla tancerzy.

Składam serdeczne podziękowania WSZYSTKIM RODZICOM za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu Dnia Narodowego w Nowym Sączu oraz Dnia Kamrackiego w Trybszu. Podziękowania dla kapeli p. Grzegorza Kowalczyka, festiwalowych opiekunek- p. Uli, p. Gosi i p. Ani, Rady Rodziców, Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych ,,Przełom’’, p. Mariusza Modły, Straży Pożarnej w Trybszu i licznie zgromadzonej publiczności trybskiej, która pokazała że nasza praca ma sens.

Najmocniej jednak dziękuję mojemu zespołowi Trybskie Dzieci za zaangażowanie, wspaniałą pracę i za to, że dzięki Wam znów stałam się dzieckiem festiwalowym.

                                              Pamiętajcie:

Życie rzeką, życie ptakiem….

Jestem, mam, dam……

                                Anna Stronczek-kierownik i instruktor zespołu

« 1 z 4 »

 

 

 

 

Akcja „Odblaski”

26 września w klasach I-III przeprowadzona została ogólnopolska akcja edukacyjna PZU „Odblaski”. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa dzieci na drodze poprzez uświadomienie ich jak ważne jest noszenie odblasków i zaopatrzenie w nie. Razem ze Strachem Stachem dzieci wysłuchały opowiadania, uczestniczyły w pogadance i eksperymencie z odblaskami, wykonały zadanie praktyczne, zaśpiewały piosenkę. Na koniec otrzymały dyplomy za mistrzostwo poruszania się po drodze oraz najważniejsze prezent w postaci odblaskowej opaski ze Stachem Strachem.

« 2 z 2 »

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Nie mogło w nim zabraknąć… języków obcych. Merci, Obrigada, Thank you, Hvala, Grazias i Efcharisto to nie tylko słowo „dziękuję”  w kilku językach, ale także nazwy grup, do których byli przydzieleni uczniowie klas 0-VIII. Musieli oni zmierzyć się z zadaniami językowymi, wśród których znalazło się m.in. chóralne wykonanie piosenki „Panie Janie” po angielsku i francusku. Uczniowie klasy VII zabrali nas w krótką podróż po krajach europejskich. Na spotkaniu pojawił się nie tylko język angielski, ale także język niemiecki. Wspólnie nauczyliśmy się piosenki „Backe, backe Kuchen”, a przy okazji także kilku nazw produktów spożywczych. Mamy nadzieję, że obchody EDJO staną się tradycją w naszej szkole.

« 1 z 7 »