Archiwum miesiąca: grudzień 2022

MALEŃKA PRZYSZŁA MIŁOŚĆ…

Tradycyjnie w naszej szkole, w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, uczniowie przedstawili jasełka bożonarodzeniowe. W tym roku pod tytułem Maleńka przyszła Miłość. Przedstawienie nawiązywało do relacji między ludźmi. Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwy, milsi i zapominają  o troskach dnia codziennego.
Scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa przeplatane historią nawrócenia zbójów.  O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni młodzi aktorzy,  muzycy i wokaliści . Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Całej społeczności szkolnej bardzo podobały się występy Leny Sarny, Sylwii Waksmańskiej , Karola Gronki, Pauliny Moś, Marcela Miśkowicza i Grzegorza Wadowskiego, którzy zaprezentowali swoje umiejętności grając kolędy kolejno na keybordzie, akordeonie, gitarze i na skrzypcach. Piękne jasełka ubogacone śpiewem Leny Sarny, Karoliny Rabiańskiej, Pauliny Moś i Pawła Findury, stały się motywem do złożenia sobie wzajemnie życzeń.
Potem mieliśmy czas na świąteczne spotkanie przygotowane przez Radę Rodziców, które minęło wśród radości i pierwszym kolędowaniu.

Julia Miśkowicz

« z 10 »

 

Na sankach

Korzystając z pięknej zimowej pogody uczniowie klas II i III wybrali się podczas zajęć WF na sanki. Wszystkich ogarnęło białe szaleństwo. Były zjazdy w pojedynkę i w duetach. Wielkim saneczkowym zjazdom towarzyszyły inne zabawy, dzieci robiły aniołki na śniegu czy rzucały w dal śnieżkami. To, co przyjemne szybko mija, ale dzieci radosne i dotlenione wróciły do domów.

« z 2 »

„ŚWIĄTECZNA MATEMATYKA”

Dzieci bardzo lubią uczyć się poprzez zabawę. Jeśli połączymy te działania z pracą zespołową otrzymamy zaskakujące efekty. W świątecznej atmosferze  uczniowie uczyli się matematyki: ćwiczyli działania na ułamkach zwykłych, dodawali i odejmowali liczby sposobem pisemnym, rysowali zakodowane obrazki, szukali prezentów ukrytych w labiryntach, posługiwali się haftem matematycznym wykonując kartki świąteczne. Nie zabrakło też pracy w grupie w formie stacji zadań dotyczących działu „Liczby na co dzień”, pieczenia pierniczków. Przygotowane zadania skierowane były do wszystkich uczniów z klas 4 – 8. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a przy okazji uczyć się „bawiąc się matematyką”.

Bożena Niemiec

« z 4 »

Wielka, większa, największa – zapis w notacji wykładniczej dużych i małych wielkości.

Klasa VIII zmierzyła się z potęgą wielkich liczb realizując kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu „(Nie)zwykła matematyka”. Uczniowie  poszukiwali w internecie informacji na zadany temat (np. najwyższe budynki w Polsce, Unii Europejskiej czy też na świecie, najdłuższe rzeki, najgłębsze jeziora oraz największe jeziora), następnie przygotowali na planszach ciekawostki przyrodnicze i zapisali ich wymiary w notacji wykładniczej.

Fabryka pierniczków

Święta już za pasem, nadszedł więc czas na przygotowywanie świątecznych wypieków. Nasza szkoła przystąpiła do corocznej akcji pieczenia pierników. Przedszkolaki ozdabiały przygotowane wcześniej przez wychowawcę pierniczki, pokrywając je przepysznym lukrem i dekorując różnorakimi posypkami. Pomysłów na najpiękniej udekorowany piernik było tysiące, ale każdy choć inny był piękny.

Starsi uczniowie natomiast, wspólnie z wychowawcami samodzielnie przygotowywali ciastka wałkujac, wykrawając wg upodobań.  Upieczone pięknie ozdabiali lukrem i kolorowymi posypkami, Piekny zapach, które unosił się w ciągu całego tygodnia po całej szkole nie pozwalał do końca skupić sie na nauce.

« z 9 »

Święty Mikołaj z wizytą w naszej szkole

6 grudnia to szczególny dzień w kalendarzu – Imieniny Świętego Mikołaja. Od samego rana wszyscy uczniowie z niecierpliwością spoglądali w okna, wypatrując czy już przyjechał. Jak co roku, także i tym razem, nasza cierpliwość została nagrodzona. Święty Mikołaj przybył do nas osobiście. Przyniósł ze sobą duży worek prezentów. Oczywiście my też mieliśmy dla Niego przygotowaną niespodziankę. Pięknie recytowane wierszyki, układy taneczne oraz piosenki śpiewane przez naszych najmłodszych uczniów. Sprawiły one, że Święty Mikołaj jeszcze chętniej sięgał do swojego worka po prezenty. To był piękny dzień – pełen uśmiechu i radości.

« z 4 »

Pasowanie na przedszkolaka

30 listopada nasi najmłodsi uczniowie, przeżywali swoje wielkie święto – Pasowanie na Przedszkolaka. Na  uroczystości pojawili się zaproszeni goście – pani dyrektor, Rodzice oraz uczniowie oddziału zerowego z wychowawcą, a także pani Urszula.

Zaproszonym gościom został zaprezentowany krótki program artystyczny, w którym przedszkolaki pochwaliły się swoimi umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi. Następnie nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Pasowane dzieci zapewniły zebranych o swojej gotowości do spełniania uczniowskich obowiązków. Na dowód tego, pod przyrzeczeniem przedszkolaki zostawiły swój odcisk palca, będący niejako ich podpisem.
Podobnie jak dotychczas, pani dyrektor zaprosiła na środek również rodziców, którzy także złożyli swoje ślubowanie. Wszyscy zobowiązali się do niesienia pomocy swoim pociechom oraz do dostrzegania w swoim dziecku tego co najlepsze. Całą uroczystość zakończyło wręczenie dzieciom drobnych upominków oraz pamiątkowych dyplomów.
Po uroczystościach na przedszkolaków oraz uczniów zerówki czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców pasowanych dzieci.
« z 3 »

Wycieczka edukacyjna z Pienińskim Parkiem Narodowym.

1 grudnia kl. 6 miała okazję po raz kolejny spotkać się z miłym Panem, pracownikiem PPN, który poprowadził zajęcia w formie wycieczki na trasie Sromowce Niżne- Krościenko.

Pogoda dopisywała, więc rozpoczęliśmy program od Wąwozu Szopczańskiego, którego trasa prowadzi pomiędzy wysokimi skałami. Kolejny etap to las, gdzie szlak staje się dosyć stromy – należy pokonać kilkadziesiąt leśnych stopni, ale wszyscy daliśmy radę, choć momentami nie było łatwo. Dotarliśmy do Przełęczy Szopka lub Chwała Bogu (jako okrzyk ulgi po wyczerpującym podejściu) i stamtąd już z górki do Krościenka. Po drodze z zainteresowaniem słuchaliśmy opowiadań naszego przewodnika, oglądaliśmy z bliska i z daleka okazy fauny i flory Pienin. Także wyrażaliśmy zachwyt przepięknymi górskimi krajobrazami w bajkowej, zimowej szacie, panującą ciszą i spokojem. W siedzibie PPN w Krościenku obejrzeliśmy wystawę związaną z Pieninami i okolicą. Troszkę zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

« z 3 »

NASI UCZNIOWIE WOLONTARIUSZAMI „ŚWIĄTECZNEJ AKCJI CHARYTATYWNEJ dla CHORYCH DZIECI NASZEJ GMINY”

W niedzielę 4 grudnia nasi uczniowie kwestowali do puszek po mszach świętych w kościele w ramach „Świątecznej Akcji Charytatywnej dla Chorych Dzieci Naszej Gminy” organizowanej już od kilku lat przez Stowarzyszenie Dzieci i Młodzież Spisza. A celem tej akcji jest zbiórka środków finansowych dla dzieci chorych wymagających leczenia i rehabilitacji z terenu naszej gminy. Ofiarodawcy otrzymywali kartki świąteczne przygotowane przez uczniów m.in. i z naszej szkoły. Zebrano sumę: 1367 zł, kwota ta wraz z datkami z innych parafii zostanie przekazana jak w poprzednich latach rodzinom dzieci z przeznaczeniem na ich rehabilitację i leczenie. Dziękujemy naszym uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za przygotowanie kartek świątecznych. Dziękujemy kwestującym uczniom, którymi byli: Gronka Karol, Husi Nikola, Matoniak Kamil, Miśkowicz Marcel, Moś Paulina, Rabiańska Karolina, Rabiański Sebastian, Słowik Magdalena, Szlachtowski Adrian, Waksmundzka Michalina i Wyrostek Laura oraz nauczycielom: Miśkowicz Julii i Kowalczyk Barbarze. Może to i niewiele, co udaje się czasem człowiekowi zrobić dla innych, ale i to ma swoje znaczenie, bo jak powiedział niemiecki lekarz Albert Schweitzer: „To, co możesz uczynić dla drugiego człowieka jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu”.

« z 2 »

Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży? Uniwersytet Dzieci.

Klasa 2 aktywnie uczestniczy w kolejnym ciekawym projekcie jakim jest: Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży?. Podczas projektu uczniowie sprawdzą, jak z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów: kucharze, krawcy czy muzycy. Będą trenować projektowanie, wyobraźnię przestrzenną czy odmierzanie składników. Zobaczą jak wygląda praca w różnych profesjach, co pozwoli im zwiększyć świadomość, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać. Do tej pory wykonaliśmy 3 zadania. Rozpoczęliśmy projekt lekcjami „na rozgrzewkę” – integrującymi i pozwalającymi oswoić się z emocjami oraz dowiedzieliśmy się czym jest GELOTOLOGIA czyli śmiechoterapia.

W kolejnej części projektu uczniowie dowiedzieli się m.in. po co wymyślono pieniądze, na czym polega handel wymienny. Ponadto zapoznali się z rodzajem środków płatniczych oraz dyskutowali dlaczego pieniądze są ważne. Przed nami jeszcze wiele ciekawych odkryć i zadań.

« z 2 »