Archiwum miesiąca: styczeń 2023

BEZPIECZNE FERIE

W związku z tym, że zaczynają się ferie uczniowie przedszkola oraz klas 0-3 wzięli udział
w pogadance połączonej z prezentacją multimedialną na temat bezpiecznego zimowego wypoczynku. Uczniowie przypomnieli sobie jak bardzo niebezpieczne jest zjeżdżanie na sankach w okolicach ruchliwych dróg, jeżdżenie na łyżwach po zamarzniętych zbiornikach wodnych, czy rzucanie śnieżkami z lodem. Dzieci zostały poinformowane o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie zastosują się do udzielonych wskazówek i bezpiecznie spędzą dwa tygodnie zimowego szaleństwa.

Dzień Ochrony Danych Osobowych

Od listopada 2022r. do maja 2023r., nasza szkoła bierze udział w XIII edycji Programu „Twoje dane – Twoja sprawa” organizowanej przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).
26 stycznia 2023 r., odbył się Dzień Ochrony Danych Osobowych.
Uczniowie klasy 8 przekazali swoim młodszym kolegom wiele ważnych informacji m. in.: „Dlaczego ochrona danych jest ważna w życiu każdego człowieka?”. Udzielili również porad, jak chronić swoje dane osobowe, by uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw. Zwrócili uwagę na konsekwencje nieodpowiedzialnego korzystania z sieci.
Podkreślili, jakie są realne skutki publikowania treści w mediach społecznościowych czy braku anonimowości w sieci. Wskazali sposoby ochrony przed takimi zagrożeniami jak phishing, hejt lub seksting.

« z 2 »

Życzenia dla Seniorów z Pienińskiego Domu Dziennego Pobytu w Niedzicy.

Z okazji Święta Babci i Dziadka nasi uczniowie wykonali w szkole piękne laurki z życzeniami dla swoich bliskich. Pamiętając także o innych, nasze laurki trafiły do Seniorów Pienińskiego Domu  Dziennego Pobytu w Niedzicy. Panie dostały także nietypowe laurki, które ostrzegają także przed zagrożeniami.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy optymizmu i niech jesień życia będzie dla Was czasem wypełnionym miłością, szacunkiem i życzliwością ze strony otoczenia i najbliższych.

                                                                                                                                                                      Monika Nowak

Międzynarodowy Dzień LEGO

W piątek 27 stycznia, nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia LEGO. W ramach tego święta tworzone były różnorodne i ciekawe budowle z klocków LEGO. Poza świetną zabawą, układaniem interesujących konstrukcji, uczniowie mieli możliwość użyć specjalnej aplikacji na tabletach i wprawić swoje konstrukcje w ruch, co sprawiło jeszcze większą frajdę. Dla miłośników duńskiej marki Międzynarodowy Dzień LEGO to doskonała okazja do zabawy, ale także rozwijania wyobraźni, kreatywności i cierpliwości. Bawiąc się równocześnie uczyliśmy się realizując zadanie z projektu „(Nie) zwykła matematyka” – Moduł VI: Świąteczna matematyka.

Warto zasiąść w domu do wspólnego budowania klocków, spędzić wolny czas równie miło i kreatywnie! Do czego zachęcamy 😊

« z 5 »

Dzień Kryptologii

Kryptologia jest nauką o szyfrowaniu. Czy wiecie, że 25 stycznia przypada Dzień Kryptologii? Tak! Jego idea to upamiętnienie trzech naukowców – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego. Inicjatywa ta powstała w 75-tą rocznicę złamania przez wspomnianych polskich matematyków – kryptologów szyfru maszyny kodującej Enigma. W naszej szkole podjęto się łamania różnych kodów. Uczniowie klasy 2 i 3 wcielili się w szyfrantów, próbowali łamać różne szyfry, kody odczytując informacje, obrazki podejmując się wykonania jednego z zadań projektu „(Nie) zwykła matematyka” – Moduł VI: Świąteczna matematyka. Młodsi uczniowie sprawdzali swoje siły przy łamigłówkach i zagadkach.

« z 3 »

Drzewa genealogiczne klasy 2

Nawiązując do tematyki zajęć uczniowie z klasy 2 wraz ze swoimi rodzicami stworzyli piękne drzewa genealogiczne swojej rodziny. Dzieci z dumą zaprezentowały swoją rodzinę. Efekty wspólnej pracy są wspaniałe, a dzieci zachwycone drzewami. Wspólna praca pozwoliła również na pogłębienie związku emocjonalnego ucznia ze swoją rodziną. Pamiętajmy, że w rodzinie drzemie siła!

Bawimy się na matematyce i… liczymy

Klasa szósta właśnie skończyła dział: PRĘDKOŚĆ, DROGA, CZAS. Podsumowując naszą wiedzę i umiejętności realizowaliśmy zadanie projektowe: Szybka, szybsza, najszybsza (Moduł X: Matematyka w podróży). Uczniowie przy pomocy samochodzików, skoków na jednej nodze, czołganiem oraz chodem stopa za stopą czy skokiem na dwóch nogach dokonywali pomiarów drogi i czasu, a następnie wyliczali prędkość. Czas mierzyliśmy stoperem, drogę (długość sali lub jej część) wyznaczyliśmy metrem. Sprawdzaliśmy prędkość dla różnych zabawkowych pojazdów i różnych odległości. Szóstoklasiści świetnie się bawili, ponieważ rywalizowali między sobą aby jak najszybciej wykonać zadanie. Myślę, że uczniowie na długo zapamiętają wzór na prędkość i jego zastosowanie.

                                                                                         Bożena Niemiec

« z 2 »

OLIMPIADA HISTORYCZNA JUNIORÓW

Za nami tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Juniorów. W tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłym, naszą szkołę reprezentował  Marcel Miśkowicz, uczeń klasy 7. W tegorocznych zmaganiach znalazł się o krok od wielkiego finału ogólnopolskiego. W tym konkursie uczeń powinien wykazać się wiedzą historyczną obejmującą czasy od starożytności do czasów współczesnych, a także umiejętnością zredagowania rozprawki na temat związany z historycznym zagadnieniem.  Marcel poradził sobie z tymi wymaganiami znakomicie, wierzymy, iż w kolejnej edycji będzie finał, którego szczerze mu życzymy. W tym miejscu należy podkreślić, iż Rodzice chłopca bardzo wspierają Go w nauce, chętnie towarzyszą mu podczas kolejnych etapów.

Mamy nadzieję, że inni uczniowie  pójdą w jego ślady.

Julia Miśkowicz

Zdjęcie udostępnione przez Rodziców.

 

Sukcesy sportowe naszego ucznia

Kacper systematycznie podnosi formę, trenując od 30 min do 2 godzin codziennie.
Systematycznie realizuje plany treningowe, które ustalane są przez trenera indywidualnie do potrzeb i dyspozycji. Często w ramach treningu Kacper pokonuje ponad 30 km, wjeżdżając na najwyższe wzniesienia w okolicy, takie jak góra Uboc w Trybszu czy góra Litwinka w Czarnej Górze. W roku 2022 oprócz treningów i zawodów MTB (kolarstwo górskie), spróbował swoich sił w kolarstwie przełajowym. Startował w międzynarodowym konkursie w Ostawie w Czechach, zajmując 1 miejsce. Ostatnim jego wielkim osiągnięciem było 2 miejsce w kategorii młodzików w Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym, w których startowało 66 zawodników z całego kraju.   Za swoje dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia sportowe został wyróżniony poprzez propozycje dołączenia do klubu sportowego PHO3NIX CYCLING TEAM, zrzeszającego najlepszych młodych sportowców w swoich kategoriach sportowych.  Sukcesy te wymagają systematyczności, upartości w dążeniu do celu i wielu wyrzeczeń, co niekiedy skutkuje nieobecnością na zajęciach szkolnych, gdyż wiele z tych zawodów odbywa się dosłownie na drugim końcu Polski. Pasja i zapał Kacpra jest ogromnym powodem do dumy dla jego rodziców, których rolą jest zapewnienie wsparcia poprzez tworzenie warunków do rozwoju  aktywności sportowej  i realizacji obowiązku nauki.

Podsumowanie sezonu rowerowego rok 2022 klasyfikacja generalna:

  1. Mistrzostwa Polski MTB – 6 miejsce,
  2. Mistrzostwa Małopolski MTB – 1 miejsce,
  3. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym – 2 miejsce,
  4. Mistrzostwa Małopolski w jeździe na czas kolarstwo szosowe – 3 miejsce,
  5. Puchar Polski w Klasyfikacji generalnej – 7 miejsce,
  6. Klasyfikacja generalna Chellange Małopolski Związek Kolarski – 1 miejsce,
  7. Majka Days Kolarstwo Szosowe – 2 miejsce,
  8. Puchar Tarnowa – 1 miejsce,
  9. Puchar Szlaku Solnego – 1 miejsce.

Każdy z powyższych  wyścigów składa się z kilku etapów, za które zawodnik gromadzi punkty, które później rzutują na miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!