Album Strojów Regionalnych – stroje spiskie

W ostatnich dniach czerwca w spiskich wioskach odbył się cykl sesji zdjęciowych w wykonaniu Jacka Kubienia, w ramach przygotowań do wydania ALBUMU STROJÓW REGIONALNYCH. Ukaże on bogactwo i różnorodność naszego stroju, w odniesieniu do różnych grup wiekowych oraz sytuacji życia wiejskiego. W albumie znajdą się archiwalne fotografie, orginalne stroje praojców oraz współczesne ubiory prezentowane przez zespoły regionalne i mieszkańców spiskich wiosek.
Bogato ilustrowana publikacja będzie potężną encyklopedią wiedzy o strojach, stworzy ogromne źródło informacji i inspiracji dla projektantów zainteresowanych polskimi tradycjami, ale również mieszkańców Spisza.
Dziedzictwo kulturowe jako spuścizna naszych pradziadów to istotny element wiedzy, w którą wyposażony powinien być każdy mieszkaniec Spisza w celu utwierdzenia własnej tożsamości lokalnej. W czasach kiedy tworzymy jedną globalną wioskę, powinniśmy pamiętać o swoich korzeniach i  przynależności, którą podkreśla ubiór otrzymany od pradziadów. Na zdjęciach będzie można zobaczyć również elementy strojów zapomniane w większości spiskich wiosek obrus, rańtuch, reklik, cepce. Może warto do nich powrócić?

Dziękujemy bardzo wszystkim Spiszakom pozującym do zdjęć tworzących album. To Wy jesteście wzorem dla przyszłych pokoleń. Oby tylko chciały czerpać z tej skarbnicy wiedzy, na którą czekamy z niecierpliwością.

Anna Stronczek