Sprawozdanie z dwudniowej wycieczki szkolnej do Krakowa

Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce szkolnej do Krakowa współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Szkoły Podstawowej w Trybszu im. Świętej Elżbiety Węgierskiej, która odbyła się w dniach 30.11 – 01.12.2021 roku.

W myśl cytatu Marka Twaina: „Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” wyruszyliśmy w podróż do Krakowa. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie wycieczki dwudniowej związanej tematycznie z Kulturą i dziedzictwem narodowym, w skład której wchodzą m.in. Kopiec Kościuszki, Kościół Mariacki, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Książąt Czartoryskich.

Celem programu „Poznaj Polskę” ogłoszonego i dotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki było wsparcie organów prowadzących szkoły w uatrakcyjnieniu procesu edukacyjnego poprzez uczestnictwo w wycieczkach szkolnych. Program sfinansowany był do 80% ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, pozostałe 20% stanowił wkład własny rodziców uczniów uczestniczących w projekcie.

Dzień I

Wycieczkę po Krakowie rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopca Kościuszki oraz muzeum Kościuszkowskiego. Tu w bardzo ciekawy sposób poznaliśmy życie, dokonania i zasługi Tadeusza Kościuszki. Następnie autokarem przejechaliśmy pod pomnik Władysława Jagiełły, gdzie czekał już na nas przewodnik, by pokazać nam m.in. zabytkowe kamieniczki, Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, Barbakan, Bramę Floriańską oraz Sukiennice. Następnym punktem wycieczki był kościół Mariacki, gdzie mogliśmy obejrzeć wnętrze budowli wraz z odnowionym ołtarzem Wita Stwosza. Tego dnia odwiedziliśmy także Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy wystawę pt.: ”Tramwaje na Wawrzyńca”, a następnie wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych „Oczom nie wierzę”. Uczniowie, którzy uczestniczyli w warsztatach, mogli m. in. dowiedzieć się, jak oko reaguje na światło, co dzieje się ze światłem po przejściu przez pryzmat, lepiej zrozumieć zjawisko tęczy. Ukoronowaniem intensywnego dnia była kolacja w restauracji.

Dzień II

Po wykwaterowaniu z hostelu w Krakowie wyruszyliśmy na wzgórze wawelskie, by wraz z przewodnikiem podziwiać Komnaty Reprezentacyjne, które były sceną najważniejszych wydarzeń państwowych i dworskich uroczystości, stanowiąc dla nich godną oprawę. Następnie czekając na wejście do Muzeum Książąt Czartoryskich, wzięliśmy udział w zabawie „laserowy paintball” i „labirynt luster”. Rozgrywka dała uczniom ogromną dawkę aktywności fizycznej.

Dzięki wycieczce dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, ale przede wszystkim doświadczyliśmy niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

« z 10 »