VIII „GÓRALSKIE CYTANIE” – Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Spisza- Etap wojewódzki

Za nami kolejne zmagania „Spiskiej Cytanki”, które odbyły się 22 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych.  Głównym celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania gwarą i wsparcie edukacji polonistycznej ucznia w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem. Konkurs ten obejmuje zasięgiem Podhale, Orawę, Spisz, ziemię Zagórzańską i Pieniny. Zarówno w części czytelniczej, jak i plastycznej konkurs obejmował trzy kategorie wiekowe szkoły podstawowej: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII.

W zawodach wzięli udział także i nasi uczniowie w części literackiej.

W  kategorii wiekowej klas I-III udział wzięło 20 uczestników.

II miejsce zajęła  Katarzyna Turkot z klasy III.

W kategorii wiekowej klas IV-VI udział wzięło 13 uczestników.

Na II miejscu uplasowała się  Lena Rozalia Sarna z klasy VI.  W tej samej kategorii Wyróżnienie otrzymała  Amelia Wyrostek także z klasy VI.

W kategorii klas VII-VIII wzięło udział 13 uczestników.

I tu także II miejsce przypadło Paulinie Moś z klasy VII.

Wszystkim gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci, a także za transport – Pani Iwonie Wyrostek i Panu Tomaszowi Budzowi.

O tym, jak ważne jest kultywowanie znajomości języka przodków, nie trzeba nikogo przekonywać. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w takich konkursach są nie tylko aktywnymi uczniami, ale i kochającymi język gwarowy, spiski.

Julia Miśkowicz