Tematyczna wycieczka przyrodnicza po okolicy

Uczniowie klas IV- VII w poniedziałek, 17. 06. Wyruszyli  na wędrówkę po naszej wsi. Odwiedziliśmy rodzinę bocianów, mieszkającą od lat na kominie remizy strażackiej. Obserwując ptaki, doliczyliśmy się trzech małych bocianków w gnieździe, co wróży mokry rok, wedle dawnych powiedzeń. Dzieci wysłuchały opowieści o zwyczajach bocianów i ciekawostek.

Po drodze rozpoznawaliśmy gatunki drzew i krzewów, a także kwiatów. Korzystaliśmy przy tym  z książek  „Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody” – Ard Catherine oraz  „Bocian. Biografia nieautoryzowana. – Adama Zbyryta, Piotra Tryjanowskiego, otrzymanych od Fundacji PVE Dobra Energia. Wycieczka była jednym z zadań realizowanych przez szkolną bibliotekę w ramach wspólnego z Fundacja PVE Dobra Energia projektu „Biblioteki pełne dobrej energii”.

Ćwiczenia wzbogacone o uzupełniane karty pracy – rysowanie roślin ich liści, owoców, podpisywanie pozwoliło na poznanie ich. Także rysunki gniazda bocianiego utrwaliło wiedzę o tych pięknych ptakach. Wędrując, poszczególne grupy tworzyły mapkę wycieczki.

Wycieczka, mimo upału i zmęczenia, należała do udanych. Obserwacja przyrody wokół nas jest świetnym sposobem spędzania nadchodzących wakacji.

Julia Miśkowicz

« z 4 »