Trybskie Dzieci tańczą już 20 lat

W niedzielę  01.09.2024r.Trybskie Dzieci z kierownikiem i instruktorem zespołu Anną Stronczek świętowały w Remizie OSP w Trybszu dwudziestą rocznicę działalności.
Warto wyjaśnić, że pani Anna zespół prowadzi od 3 kwietnia 2002 roku,  teraz dopiero świętowała 20-lecie swojej pracy, gdyż trzykrotnie zawieszała działalność grupy ze względu na urlopy macierzyńskie.  Po żywiołowym występie dzieci, które pokazały tańce, gry i figle,  zebrani goście  mogli sprawdzić się w konkursach spiskich. Było ciekawie i bardzo wesoło.
Również młodzi utalentowani grajkowie z Trybsza Paulina, Patrycja i Grzegorz dali swój mały koncert wspólnie z Kapelą Wartko Grzegorza Kowalczyka, która od lat przygrywa zespołowi.
O podniebienia zebranych zadbało Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przełom z Trybsza, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Rada Rodziców. Na scenie pojawił się też tort jubileuszowy wykonany przez mamę jednego z tancerzy p. Anię Mąkę, który był miłą niespodzianką dla wszystkich świętujących.

Kierowniczka zespołu zapoznała zebranych z historią grupy i przypomniała, że inicjatorką powstania zespołu była ówczesna dyrektor szkoły  p. Julia Miśkowicz, która w ramach starań o powrót stroju spiskiego do Trybsza wspólnie z nauczycielką p. Marią Jezierczak przygotowała w lutym 2002 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy pierwszej z przyśpiewkami weselnymi, które wystawiły na Zwykach Spiskich w Niedzicy jako grupa Trybskie dzieci.
W związku z tym, że p. Julia nigdy nie tańczyła  w zespole i nie wiedziała jak go prowadzić, powierzyła to  zadanie Annie  Stronczek, którą zatrudniła na początku kwietnia 2002 do pracy w szkole w Trybszu. Ta przejęła nazwę Trybskie Dzieci i  mnóstwo wiary od byłej dyrektorki szkoły, że uda jej się zrobić w Trybszu zespół.

Rozpoczęła regularną pracę od podstaw z chętnymi uczniami klas 4-6,  ucząc ich podstawowych kroków tańców spiskich i poczucia rytmu, jednocześnie dbając
o autentyzm przekazywanych treści, ale także ważną dla dzieci atmosferę zabawy. Rozpoczęła też edukację rodziców o elementach stroju spiskiego, które powinny nosić dzieci oraz jak krochmalić i przygotowywać stroje do występów.
W ciągu 20 lat pod opieką p. Anny pracowało ponad 200 dzieci, które uczyła tradycyjnych  tańców spiskich, przyśpiewek, zabaw i figli. Opiekunka grupy jest również autorką programów: Zabawy na łące, Przepowiadanie pogody, Krzept, Bawjynie dzieci, Odpust Św. Haźbyty, Zabawy i figle, Prucki, Druciorz, Kopanie gruli, Przi robocie, Nie bój się Hanuś, Hanka nie fce jeść. Przyniosły one zespołowi liczne sukcesy na wielu przeglądach i festiwalach. Wymienić można najważniejsze: dwukrotny udział w Międzynarodowym Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu (2006, 2018), udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem w Olecku (2006), trzykrotny udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce (2005, 2017,2023), Tanecznym Kręgu w Przemyślu, Przepatrzowinach w Czarnym Dunajcu, Krakowiaczku, Przeglądzie w Szczyrzycu,  Święcie Policji w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Jarmarku Podhalańskim, Gali Finałowej Spiskiej Cytanki, podczas koncertu Muzyka zaklęta w drewnie zorganizowanym w drewnianym kościółku w Trybszu i wielu innych.
Pani Ania we współpracy z rodzicami tańczących dzieci zorganizowała w Trybszu wspaniałe Dni Kamrackie z zespołami z  Turecji i Estonii, które pozwoliły mieszkańcom wsi poznać kulturę innych narodów.

Z okazji jubileuszu Anna Stronczek została odznaczona Złotą odznaką Honorową Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski, który jest docenieniem działalności na rzecz społeczności lokalnej. Odznaczenia dokonał Radny Województwa Małopolskiego p. Marek Wierzba.  Otrzymała gratulacje, statuetkę, a także nagrodę pieniężną dla tancerzy od Wójta Gminy Łapsze Niżne Jakuba Jamroza i Przewodniczącej Rady Gminy p. Doroty Włoch oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury p.  Krystyny Milaniak. Z rąk Radnych Powiatowych p. Ireny Rataj oraz p. Katarzyny Kubasiak odebrała Medal Pamiątkowy Podhala przyznany przez Starostę Powiatu Nowotarskiego Tomasza Hameskiego, gratulacje od Marszałka Województwa Małopolskiego, podziękowania z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, gratulacje od Prezesa Związku Podhalan w Polsce Juliana Kowalczyka, Związku Polskiego Spisza, Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Przełom, Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Rodziców i rodziców tańczących dzieci.

Zespół Trybskie Dzieci pełnił  i nadal pełni wyjątkową misję – próbuje ocalić od zapomnienia strój spiski odmiany trybskiej, który na długo przestał być zakładany przez samych mieszkańców Trybsza. Dzieci prezentując autentyczny strój regionalny swoich pradziadów, każdorazowo stają się nauczycielami dla swoich rodziców i dziadków. Cieszy fakt, iż po tych kilkunastu latach postrzeganie stroju spiskiego we wsi Trybsz  ulega zmianie.
Dlatego też zwiększająca się liczba mieszkańców Trybsza, którzy zakładają swój strój spiski odmiany trybskiej zamiast podhalańskiego jest największym sukcesem dla Anny Stronczek po dwudziestu latach prowadzenia zespołu.

« z 6 »

https://drive.google.com/drive/folders/1gpmR1Ep6d5ZJWt3XsB8azXmjer6NtGMw