Archiwum autora: adminszkola1

Spotkanie ekologiczne

Za nami niezwykła lekcja o recyklingu, utylizacji zebranych odpadów
i kompostowaniu, którą przeprowadziła przedstawicielka Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Empol w poniedziałek 10 czerwca z naszymi uczniami z młodszych klas. Uczniowie zobaczyli prezentację na temat kolejnych etapów zbiórki odpadów, ich przetwarzania oraz wykorzystania. Dowiedzieli się m.in. że rocznie  wytwarzamy ok. 12,5 mln ton odpadów co zajmuje ok. 840 boisk piłkarskich do wysokości bramki. Statystycznie każdy Polak zaś produkuje ok. 325 kg śmieci. W krótkim quizie wiedzy powtórzyli swe wiadomości dotyczące zasad segregowania odpadów dostając w nagrodę słodką firmową krówkę Empolu i oglądając krótki film na podsumowanie.
Warto dbać o naszą planetę i edukować w tym zakresie dzieci już od najmłodszych lat.

 

ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE

Biblioteka szkolna przystąpiła do programu „Biblioteka pełna dobrej energii”, w ramach którego zorganizowany został konkurs recytatorski „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Do konkursu przystąpiło 17 uczestników  z oddziałów przedszkolnych i klas 1-6.

Komisja przyznała następujące miejsca, w których uczestnicy otrzymali dyplom i nagrodę książkową:

W kategorii oddziałów przedszkolnych  I miejsce Julia Sarna

W kategorii klas 1-2: I miejsce Julianna Pruzińska II miejsce Estera Ustupska – Zakręcka III miejsce ex aequo Antonina Sarna i Patrycja Moś

W  kategorii klas 3-4 miejsc nie przyznano

W kategorii klas 4-5: I  miejsce ex aequo Lena Sarna i Amelia Wyrostek

Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomem uczestnictwa.

Cieszy to, że są uczniowie chętni, którzy podejmują dodatkowy trud – nauczenia się tekstu na pamięć.

Gratulujemy uczestnikom, zapraszamy do kolejnych konkursów.

Julia Miśkowicz

« z 3 »

CO TY WIESZ O KAZIMIERZU WIELKIM?

Kazimierza Wielkiego znają wszyscy z lekcji historii. Wiemy, że „zastał Polskę drewnianą, a  zostawił murowaną”. Jednak życie i działalność króla kryją wiele innych szczegółów. Z taką wiedzą mierzyli się Lena Sarna, Paweł Findura i Jakub Bizub, którzy zostali finalistami II Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Kazimierz Wielki i jego czasy”. Etap wojewódzki odbył się 5 czerwca w Złotej, niedaleko Zakliczyna.
Gratulujemy wiedzy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach,
Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Janowi Bizubowi za poświęcenie czasu i zapewnienie nam transportu do Złotej.
Warto poszerzać swoją wiedzę, bowiem rozwija nas i wdraża do samokształcenia oraz doskonalenia umiejętności kluczowych i ponadprzedmiotowych.

Julia Miśkowicz

Wycieczka do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

Z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się na wycieczkę do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Uczniowie mieli możliwość na chwilę cofnąć się w czasie i zasmakować atmosfery prowincji galicyjskiej przełomu XIX i XX wieku. Atrakcyjny zespół architektoniczno-urbanistyczny, składa się z kopii wartościowych, a nieistniejących lub nienadających się do przeniesienia obiektów historycznych, wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie materiałowe. Ulokowane obiekty wyposażone są w czynne funkcje usługowe, handlowe i gastronomiczne, nawiązujące do dziejów małych miasteczek w okresie autonomii galicyjskiej, m.in.: apteka, pracownia zegarmistrza, stolarza oraz stara poczta czy drukarnia. W tym miejscu zarówno starsi i młodzi turyści, mogli przeżyć i zakosztować chociaż odrobinę klimatu życia codziennego w zrekonstruowanej przestrzeni dawnego, prowincjonalnego miasteczka w Galicji. Ponadto uczniowie brali udział w różnych zajęciach warsztatowych. Starsza grupa poznała dawną sztukę wytwarzania papieru i wykonała własnoręcznie arkusz papieru czerpanego. Kolejna grupa brała udział w zajęciach kształtujących inwencję twórczą i wykonali biżuterię – bransoletki. Z kolei najmłodsza grupa tworzyła ekologiczne zapachowe świeczki sojowe.

Celem wycieczki było świętowanie Dnia Dziecka poprzez upowszechnianie szeroko pojętej tradycji, tworzenie płaszczyzny kontaktów młodszego odbiorcy z historią, kulturą i sztuką. Wycieczkę zaliczamy do udanych, a zarówno pogoda jak i humory dopisały 😊

Romby, romby do pracy!!!

W klasie 6 na zajęciach dodatkowych z matematyki uczniowie postanowili wykorzystać swoje matematyczne umiejętności i kreatywność, aby pokazać, jak wyjątkowe są romby. W czym tkwi sekret? Szóstoklasiści postanowili stworzyć trójwymiarowe figury, korzystając z właściwości rombów składając je metodą origami. Nie była to łatwa praca, ponieważ wymagała od dzieci cierpliwości, dokładności i współpracy w grupie. Oto kilka zdjęć podsumowujących ich pracę 🙂

OriMatma dziękuję za pomysł na wykorzystanie rombów.
 
Bożena Niemiec
« z 2 »

KANGUR MATEMATYCZNY

21 marca 12 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur 2024″. Głównym organizatorem konkursu matematycznego „Kangur” w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières”. Polska edycja konkursu Kangur prowadzona jest pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ma na celu popularyzację matematyki. Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin ustalane były przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières”. Na rozwiązanie testu przeznaczone było 75 minut.
 
Miło mam zakomunikować, że WYRÓŻNIENIE w tegorocznym konkursie otrzymał Grzegorz Majerczak, uczeń VII klasy. 
 
Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy, odwagi i zaangażowania.
                                                                                                                                         Bożena Niemiec
 
 
 
 

Dzień Mamy    

„…Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,

Za to, że wskazujesz mi drogę w mroku,

Za to, że dni moje tęczą malujesz,

Dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.”

                                                                      /K.I.Gałczyński/

Dzień Mamy przypada 26 maja, jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla swoich mam. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 22 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z tej okazji. Bogata część artystyczna obejmowała m.in.: przedstawienie teatralne przygotowane przez Szkolne Kółko Teatralne pt. „Mały Książe”. Nie zabrakło wspólnej zabawy, w której wyobraźnią i szybką reakcją wykazać musiały się zarówno dzieci oraz ich mamy. Podziwiać można było także piękne wykonania piosenek dzieci z klas 1-3 oraz zdolności taneczne zerówki i grupy najmłodszej. Życzenia oraz występy naszych uczniów były wzruszające, a zwieńczeniem dzieła było wręczenie mamom wykonanych przez dzieci upominków oraz kwiatów. Całość spotkania umilił słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci. W przygotowania zaangażowani byli nauczyciele, pracownicy oraz dzieci, za co serdecznie dziękujemy!!

Wszystkim Mamom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia – pociechy z dzieci, zdrowia, radości i dużo miłości.

                                                                                                                  Monika Nowak

« z 11 »

Światowy Dzień Wody z Państwową Akcją Humanitarną

22 marca to Światowy Dzień Wody, jednak w wielu krajach nie jest to powód do świętowania. Aż połowa ludzi na świecie doświadcza krytycznego braku wody w ciągu roku, a w desperacji – pije skażoną, szkodliwą wodę, narażając się na choroby lub śmierć. Zaledwie 0,5% wody dostępnej na ziemi nadaje się do picia! 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do czystej i bezpiecznej wody! 50% globu doświadcza braku wody w ciągu roku! Trwający obecnie kryzys klimatyczny nasila wszystkie ze wskazanych przyczyn, zwiększając np. prawdopodobieństwo katastrof naturalnych lub konfliktów o zasoby i wprowadzając niestabilność w zjawiskach klimatycznych. Uczniowie naszej szkoły dowiadywali się o tym na zajęciach w marcu. Mieli możliwość zobaczyć jak w Afryce buduje się studnie oraz porównać warunki swojego życia z zżyciem rówieśników w krajach gdzie dostęp do wody jest znacznie ograniczony. Zapoznawali się z tym ważnym problemem jaki dotyka coraz więcej ludzi na świecie, uczyli jak mamy wodę oszczędzać, za co otrzymali certyfikat.

No Images found.

Wycieczka przedszkolaków do sali zabaw

 😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊

W środę, 15.05.2024 r. dzieci z naszego przedszkola grupa „Pszczółki „wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw „Małpi Gaj” w Nowym Targu. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśnicza grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków . Zadowolone, szczęśliwe i  pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola.

« z 6 »

HISTORIA ZAKLĘTA  W ZABYTKU  

W ramach edukacji regionalnej, 8 i 10 maja odbyły się warsztaty w zabytkowych wnętrzach starego kościółka w Trybszu W pierwszej części spotkania, wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy o tym, czym jest zabytek, czym jest pomnik historii i dlaczego tak ważna jest ich ochrona. Zastanawialiśmy się, czy blok może być zabytkiem i co możemy zrobić, by nasze dziedzictwo przetrwało jak najdłużej.  Uczniowie z klas 4 – 7 rozwiązywali Quest przybliżający historię obu świątyń. Na cmentarzu wysłuchali kilku historii, a potem ruszyli do rozwiązywania kolejnych zadań, między innymi skupiających się na rzeźbie Pieta. W drugiej części ,już w starym kościele, poznali jego historię, próbowali swoich sił rysując wybrane przez siebie fragmenty polichromii. Wysłuchali także legend – o św. Jerzym, św. Marcinie – których przedstawiono na polichromii, a przede wszystkim o powstaniu naszego kościoła. Na koniec zmierzyli się z zadaniem polegającym na wymyśleniu własnej legendy na ten temat.

Słowo „dziedzictwo” wskazuje, że jest to coś, co odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach, ale to również dorobek naszych czasów, który zostawimy w spadku dla następnych generacji. Wiąże się z tym pamięć o minionych wydarzeniach i osobach, a więc wiedza o tym, skąd przychodzimy. Dziedzictwo to wartość – materialna i duchowa.  Warto znać swoje korzenie.

Julia Miśkowicz