Bezpieczne wakacje

Zbliża się koniec roku szkolnego i wyczekiwane wakacje, w związku z tym w grupie przedszkolnej młodszej i starszej przeprowadzono pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wakacji. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu, nad wodą, w górach oraz podczas podróży. Omówiono również zasady bezpiecznego kontaktu z nieznajomymi oraz numery alarmowe. Celem zajęć było kształtowanie odpowiedzialnych zachowań i zwiększenie świadomości dzieci dotyczącej bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego wypoczynku.

« of 2 »

Rossman

W tym roku szkolnym 2025/2026r. Nasze przedszkolaki z gr.Biedronki🐞 brały udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Czyściochowo”🐱🦊🐺🐷🐻 organizowanym przez Rossmann.

Celem programu jest kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków higienicznych oraz promowanie dbałości o zdrowie i czystość w codziennym życiu.

W ramach udziału w programie przedszkolaki otrzymały wyjątkowy prezent – teatrzyk „Czyściochowych”, który w ciekawy i atrakcyjny sposób przybliża dzieciom zasady higieny. Dodatkowo każde dziecko otrzymało dyplom i zestaw upominków, dzięki którym może utrwalać zdobytą wiedzę również w domu.

Serdecznie dziękujemy organizatorom programu Rossman za wartościowe materiały edukacyjne i możliwość udziału w tej inspirującej inicjatywie.

                                                                         Z.Jędraczka

Klasy 1–3 odkrywają matematykę z Natalką i Antkiem

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas 1–3 naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Natalka i Antek w świecie matematyki”, organizowanym przez Wydawnictwo MAC. Projekt ma na celu pokazanie dzieciom, że matematyka towarzyszy nam każdego dnia i można ją odkrywać w wielu codziennych sytuacjach. Program zachęca do nauki poprzez zabawę, doświadczenia oraz aktywne działanie.

Podczas realizacji kolejnych zadań uczniowie rozwijali logiczne myślenie, umiejętność współpracy, kreatywność oraz spostrzegawczość. Wspólnie rozwiązywali zagadki, wykonywali praktyczne ćwiczenia i przekonywali się, że matematyka jest obecna nie tylko w podręcznikach, ale również w otaczającym świecie.

Udział w programie to był dla naszych najmłodszych nie tylko doskonała okazja do doskonalenia kompetencji matematycznych, lecz także źródło wielu pozytywnych emocji i inspirujących doświadczeń. Dzięki ciekawym zadaniom oraz angażującym aktywnościom nauka stała się prawdziwą przygodą.

Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli uczestniczyć w tym wartościowym przedsięwzięciu i z niecierpliwością czekamy na kolejne matematyczne wyzwania z Natalką i Antkiem!

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Chcieliśmy dać każdej uczennicy i każdemu uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bardziej lub mniej rozrywkowych okolicznościach, bez dorabiania dydaktycznej otoczki. Połączyliśmy tą akcję z wczorajszym „Czytaniem na polanie”, było miło i przyjemnie.

Akcja miała również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.

Międzynarodowa Akcja Czytanie na Polanie – edycja 2026

W czerwcu 2026 roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Czytanie na Polanie”. Uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się na świeżym powietrzu, aby wspólnie czytać i promować zamiłowanie do książek. W przyjaznej atmosferze uczestnicy poznawali ciekawe historie, dzielili się swoimi ulubionymi lekturami oraz przekonali się, że czytanie może być doskonałą formą spędzania czasu. Udział w akcji był okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych i integracji całej społeczności szkolnej.

« of 5 »

Niezwykła lekcja – III Dzień Spiski

17 czerwca w Szkole w Trybszu Pani Basia ciekawie zaprezentowała burzliwą historię Spisza rozpoczynając III Dzień Spiski.
Następnie Pani Józia opowiedziała o zdobnictwie, haftach i pochodzeniu stroju. Uczniowie mogli samodzielnie spróbować odwzorowania haftu spiskiego.
W dalszej części na wszystkie dzieci czekały gry, zabawy i konkursy spiskie prowadzone przez panią dyrektor. Przeplatane były ciekawymi wykładami o cieście drożdżowym, babach i moskolach,  które zostały przygotowane przez panią Sabinę i Panią Zosię.
W kolejnej części Pani Julia Miśkowicz czytała swoje  wzruszające wiersze o Trybszu i gadkę, która okazała się najlepsza w ostatniej edycji konkursu ,,Piękno Małopolski – słowem opisane.” Gratulujemy! Pani Julia zachęcała również wszystkich uczniów, by nosili swój strój i byli z niego dumni, gdyż stanowi on ich najcenniejsze dziedzictwo.
Pani Dyrektor i polonistka p. Ania zaprezentowały różnice w kacwińskiej i trybskiej odmianie stroju spiskiego. Najwięcej czasu zostało poświęconego odmianie trybskiej, o którą szkoła od wielu lat walczy, ocalając od zapomnienia. Pani Ania, trybszanka pokazała jakie błędy popełniają miejscowe kobiety szyjąc nowe stroje, które zaczynają tracić cechy odmiany trybskiej.
Wiele emocji dostarczyła rywalizacja między nauczycielami i uczniami w Quizie Spiskim o nazwie ,,Grula’’. Minimalnie lepsi okazali się uczniowie.
W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu „Listy do Trybszan – zakładajcie swój strój trybski”. Bezkonkurencyjna okazała się Magdalena Wadowska z kl. VII.
Chłopcy mogli sprawdzić się w zabawach zręcznościowych z podciąganiem na drążku i innych figlach dziecięcych.
Pięknym podsumowaniem tego dnia było wręczenie Złotych Śfabelek przez zespół Śfabelki i ich instruktorkę Annę Stronczek – z inicjatywy, której powstała  statuetka, wyjątkowym nauczycielkom P. Julii Miśkowicz i p. Annie Waksmundziej. Od  wielu lat walczą one o powrót stroju spiskiego do Trybsza. Było to symboliczne docenienie ich pracy przez Szkołę w Trybszu.

To był wyjątkowy dzień – lekcja bardzo trudna, gdyż w znakomitej większości rodzice uczniów i uczniowie nie noszą swojego stroju. Wolą zakładać strój podhalański z sąsiedniej wioski.
Szkoła zachęca, by odmiana trybska nie była noszona tylko na występy w zespołach czy podczas uroczystości szkolnych. Wszak maja swoją odmianę przekazaną przez prababcie i pradziadków, z której powinni być dumni.

Pozostaje  wierzyć, że uczniowie i rodzice  zrozumieją tę lekcję.
Zrozumieją że każdy powinien mieć swoje korzenie, bo one są kluczem do poznania samego siebie, pozwalają nam zrozumieć kim jesteśmy…

Szkoła w Trybszu

« of 4 »

 

Zabawa w fryzjera

W świetlicy otwarto wyjątkowy „Zakład Fryzjerski pod Grzebieniem”. Młodzi styliści tworzyli odważne fryzury, które nie zawsze były zgodne z trendami, ale za to zawsze z wyobraźnią. Klienci siedzieli cierpliwie, choć czasem wyglądali, jakby zastanawiali się, czy wyjdą stąd z uczesaniem, czy z dziełem sztuki współczesnej. Zabawa była pełna śmiechu, kreatywności i… kilku bardzo oryginalnych grzywek. Wszyscy wyszli zadowoleni — jedni z nową fryzurą, inni z nowym poczuciem humoru.

« of 3 »

Dzień z wychowawcą klas 5-8

W ramach dnia z wychowawcą klasy V-VIII udały się 16.06 do Nowego Targu by spędzić czas na wspólnej zabawie w Jump Planet. Wycieczka ta okazała się testem wytrzymałości… głównie dla trampolin. Uczniowie skakali tak wysoko, że przez chwilę baliśmy się, że trzeba będzie ich ściągać z sufitu. Największą popularnością cieszyły się pojedyncze trampoliny, na które wszyscy skakali z miną bohaterów filmów akcji, prezentując swoje umiejętności w robieniu salt i różnych figur w powietrzu. Nauczyciele dzielnie próbowali nadążyć ale odkryli, że ich kondycja jest… w fazie uśpienia. Po godzinie wszyscy byli spoceni, szczęśliwi i zgodni co do jednego: trampoliny to świetna zabawa, ale powrót do szkoły jeszcze nigdy nie wydawał się tak spokojny.

« of 3 »

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KL.4 DO FLY PARKU

16 czerwca w ramach Dnia z Wychowawcą kl.4 pojechała do Nowego Targu do Fly Parku- miejsca łączącego sport, rozrywkę i świetną zabawę.

Było mnóstwo śmiechu, ruchu i pozytywnej energii, którą dostarczyły m.in. areny trampolin, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, baseny z gąbkami i piłeczkami, belka do walk gladiatorów i inne atrakcje. Niezapomniane wrażenia i świetna zabawa. Każdy znalazł coś dla siebie. Wybawili się za wszystkie czasy.

Transport zapewniły mamy: Antoniny – p. Ewelina Sarna i Alana – p. Anna Wadowska, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

« of 3 »

Dzień z Wychowawcą klas I-III

Dzień z Wychowawcą był dla uczniów klas I–III okazją do wspólnego spędzenia czasu poza szkolnymi murami. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami postanowili aktywnie uczcić ten dzień, wybierając się na wycieczkę na górę Litwinkę w Czarnej Górze.

Podczas wędrówki dopisywała nam pogoda i dobre humory. Był to czas rozmów, wspominania wspólnie przeżytych chwil oraz planowania kolejnych klasowych przedsięwzięć. Nie zabrakło także podziwiania pięknych widoków i aktywności na świeżym powietrzu.

Wycieczka była doskonałą okazją do integracji, budowania relacji i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe wspomnienia i pełni energii na nadchodzące dni.

No Images found.