Eliminacje do Gminnego Konkursu Talentów

W piątek 25 kwietnia 2025r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI gminnych eliminacjach „Konkursu Talentów”.

Komisja w składzie:

Agnieszka Cudzich – przewodnicząca komisji,

Piotr Szewczyk – członek komisji,

Piotr Cudzich – członek komisji,

obejrzała i oceniła 53 występów.

Do finału „Konkursu Talentów” zakwalifikowały się następujące osoby z naszej szkoły:

Paweł Findura – akordeon,

Estera Ustupska-Zakręcka – recytacja – gra aktorska,

Paulina Moś – gra na cymbałach,

Kornelia Zygmuntowicz – pokaz akrobatyczny,

Patrycja Moś – śpiew.

WSZYSTKIM GRATULUJEMY WSPANIAŁYCH WYSTĘPÓW!!!

Finalistom gratulujemy przejścia do kolejnego etapu, a pozostałym życzymy doskonalenia swoich umiejętności oraz wytrwałości. Organizatorem Konkursu Talentów jest: Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy oraz Stowarzyszenie „Dzieci i Młodzież Spisza”.

Finał „Konkursu Talentów” odbędzie się 1 czerwca podczas Rodzinnego Festynu z okazji Dnia Dziecka.

 

O bezpieczeństwie i innych „ważnych sprawach”… czyli pogadanka z Policją

Dnia 25.04.2025 r. naszą szkołę odwiedzili policjanci z komisariatu w Łapszach Niżnych, aby spotkać się z uczniami i porozmawiać z nimi na ważne tematy dotyczące ich codziennego życia oraz niedalekiej przyszłości. Młodsze dzieci poza poznaniem pracy policjanta, jego roli w społeczeństwie przypominały sobie i utrwalały szeroko pojęte zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują nas wszystkich.

Podczas pogadanki przedstawiciele policji uświadamiali uczniom klas 4-8 konsekwencje prawne zachowań ryzykownych. Przypominali uczniom, jakie zagrożenia i skutki związane są ze stosowaniem przemocy, cyberprzemocy, jazdą środkami transportu bez uprawnień, czy sięganiem po środki psychoaktywne oraz alkohol. Policjanci wyjaśnili jak zgodnie z prawem poruszać się takimi pojazdami jak: quady, skutery, motocykle, hulajnogi elektryczne i rowery. Uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach prawnych wobec osób nieletnich, które mogą być zastosowane zgodnie z Ustawą o wspieraniu i resocjalizacją nieletnich. Spotkanie miało charakter profilaktyczno-edukacyjny i poruszało kilka istotnych zagadnień, które mają duży wpływ na młodzież.

To spotkanie było niezwykle istotne, tego typu rozmowy nie tylko poszerzają wiedzę uczniów, ale także budują zaufanie do służb mundurowych, które są gotowe wspierać i chronić społeczność. Profilaktyka i otwarty dialog to klucz do bezpiecznej przyszłości młodego pokolenia.

M. Nowak

Śniadanie wielkanocne

W przeddzień rozpoczynającej się w Wielki Czwartek przerwy świątecznej tj. w środę 16 kwietnia uczniowie, nauczyciele naszej szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby zgodnie  z wieloletnią tradycją zjeść wspólnie śniadanie wielkanocne.

W pierwszej części to spotkanie miało charakter bardziej duchowy, obejrzeliśmy bowiem obszerny fragment tegorocznego Misterium Męki Pańskiej wystawionego w MCK w Nowym Targu. Wprowadziło nas to świetnie w klimat zbliżającego się Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy. Kolejnym akcentem świątecznym były piosenki zaśpiewane najpierw przez dzieci z oddziału przedszkolnego i zerówki, a potem przez uczniów klasy 1.

Po życzeniach świątecznych i modlitwie przed jedzeniem przystąpiliśmy do degustacji pysznych kanapek przygotowanych przez mamy z Rady Rodziców. Serdecznie im dziękujemy za wspaniale przygotowany poczęstunek.

« of 3 »

Wspólny czas uczniów klasy 6 z Trybsza i uczniów klasy 4 z Brzegów

Szkoła nie tylko nauką stoi! Poznawać świat można: podróżując, odwiedzając wspaniałe miejsca i chłonąc wiedzę wszystkimi zmysłami.

Postanowiliśmy zatem ruszyć na poszukiwanie przygód! A że Pani Sylwia jest wychowawcą dwóch klas – uczniów w Brzegach i Trybszu, nasza wycieczka miała charakter integracyjny.

Na początku zadbaliśmy o naszą tężyznę fizyczną ­­– podskakując, fikając koziołki i obijając się, ile sił w nogach. Jump Planet wymęczyło nas konkretnie. Po wariacjach na trampolinach przemieściliśmy się do Kina Tatry, aby obejrzeć musical  „Śnieżka”. Była to uczta dla uszu, wspaniałe aranżacje muzyczne, nietuzinkowa interpretacja baśni i pełne charyzmy postaci! Kontynuacją obcowania ze sztuką była wizyta w Galerii Sztuki „Jatki”. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się różnym formom artystycznym – rzeźbie, obrazom i instalacjom. Ta ostatnia – stworzona z grosików, wywołała zachwyt naszych uczniów. Wszakże kto nie chciałby mieć w domu firany z pieniędzy? 😉

Nie mogliśmy też nie pomyśleć o naszych brzuchach. Po intensywnym dniu posililiśmy się w McDonaldzie, by spokojnie dotrzeć do naszych domów!

To był cudowny dzień, pełen emocji i wrażeń! Dziękuję Pani Uli, która była naszym opiekunem, za zaangażowanie i uśmiech. A ja już planuję kolejne wojaże ze sztuką w tle!

Pani Sylwia😊

Program „Mały Mistrz” kontynuowany w klasach 1–3 – ogromny sukces i radość dzieci!

Z radością informujemy, że uczniowie klas 1–3 szkoły podstawowej będą mogli kontynuować udział w programie „Mały Mistrz” również w kolejnym semestrze. Decyzja o przedłużeniu inicjatywy zapadła po licznych pozytywnych opiniach uczniów, rodziców oraz nauczycieli, a przede wszystkim – dzięki ogromnemu zainteresowaniu samych dzieci.

Program „Mały Mistrz” został stworzony z myślą o najmłodszych uczniach i ma na celu rozwijanie ich sprawności fizycznej oraz promowanie aktywnego stylu życia. Zajęcia prowadzone w ramach programu są różnorodne, pełne ruchu i dobrej zabawy, co sprawia, że dzieci chętnie w nich uczestniczą.

Kontynuacja „Małego Mistrza” to świetna wiadomość dla całej społeczności szkolnej. Już teraz planowane są kolejne aktywności i niespodzianki dla uczestników programu. Wszystko po to, by nauka poprzez ruch nadal przynosiła dzieciom radość i satysfakcję.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne sportowe przygody w ramach programu – mały mistrz to wielka radość!

« of 3 »

Program „Mały Mistrz” z niespodzianką – pokaz akrobatyczny Kornelii!

W ramach kontynuacji programu „Mały Mistrz” w klasie 1, na uczniów czekała wyjątkowa niespodzianka. Podczas jednych z zajęć ruchowych zaproszona została uczennica klasy 4 – Kornelia, która zaprezentowała imponujący pokaz akrobatyczny. Jej występ zrobił ogromne wrażenie na młodszych kolegach i koleżankach.

Kornelia, która od kilku lat trenuje akrobatykę, z ogromną gracją i pewnością siebie przedstawiła serię figur i układów, pokazując, jak wiele można osiągnąć dzięki systematycznym treningom i pasji do sportu. Jej występ spotkał się z gromkimi brawami i był dla wielu uczniów inspiracją do większego zaangażowania w zajęcia ruchowe.

Pokaz był nie tylko atrakcją, ale przede wszystkim miał na celu dodatkowo zmotywować uczniów do aktywności fizycznej i pokazać, że sport może być źródłem radości, satysfakcji, a także świetnej zabawy.

Wszystko wskazuje na to, że przed uczestnikami jeszcze wiele ciekawych i pełnych energii zajęć – a kto wie, może już wkrótce kolejni uczniowie zaskoczą nas swoimi talentami!

No Images found.

Konkurs Czytelniczo-Plastyczny IX „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Spisza- etap wojewódzki

Na Spiszu uczestnicy rywalizowali w konkursie czytelniczym gwarowych tekstów literatury regionalnej Spisza 27 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych.

Głównym celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania gwarą i wsparcie edukacji polonistycznej ucznia w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.                      Konkurs ten obejmuje zasięgiem Podhale, Orawę, Spisz, ziemię Zagórzańską i Pieniny.              Równolegle z konkursem czytelniczym odbywał się konkurs plastyczny, na który wpłynęło 63 prac we wszystkich kategoriach wiekowych.                                                                                            W tegorocznym konkursie wzięło udział 109 uczestników (46 w kategorii literackiej i 63 w plastycznej).

Wyniki Uczennic i Uczniów naszej Szkoły:

Część Literacka

W konkursie w kategorii wiekowej klasy I-III udział wzięło 18 uczestników.                                      I miejsce ex aequo:  Alan Wadowski kl.3                                                                                                  II miejsce ex aequo: Antonina Sarna – kl.3

W kategorii wiekowej klasy IV-VI udział wzięło 16 uczestników.                                                           III miejsce ex aequo: Kamil Pluta– kl.6

W kategorii klas VII-VIII wzięło udział 12 uczestników.                                                                            II miejsce ex aequo: Paulina Moś – kl.8

Wyróżnienie : Lena Sarna – kl.7

Część Plastyczna

W konkursie w kategorii wiekowej klasy I-III udział wzięło 24 uczestników.                               Wyróżnienie : Julianna Pruźińska – kl.2

Gala Podsumowująca Konkurs czytelniczo-plastyczny Góralskie Cytanie odbędzie się  w dniu
23 kwietnia w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.

Na Galę pojadą uczniowie, którzy otrzymali miejsca od 1-3 oraz osoby wyróżnione.

Gratulujemy!!!

Rozstrzygnięcie przedszkolnych eliminacji do Małopolskiego Konkursu Plastycznego „Królewski symbol mocy – korona Bolesława Chrobrego”

W dniu 1 kwietnia komisja w składzie:

– przewodniczący –  p. Anna Bylina- Stanek,
– członkowie – p. Maria Pawlica, p. Małgorzata Galarowicz, p. Monika Nowak
spośród 7 zgłoszonych prac wybrało dwie, które będą reprezentowały naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Plastycznym „Królewski symbol mocy – korona Bolesława Chrobrego”. Do etapu finałowego awansowały prace Antoniny Modły oraz Aleksandra Zasadniego.
Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy!

Dzień Gofra na zajęciach świetlicowych

Dzień Gofrów wywodzi się ze Skandynawii. Mieszkańcy tego regionu uwielbiają te słodkości. Same gofry znane były już w średniowieczu i mimo upływu setek lat, nadal trudno się im oprzeć. Uczniowie klasy II i III na zajęciach świetlicowych poznali tajemnice związane z pieczeniem tych chrupiących przysmaków. Uczniowie z wielkim zapałem odmierzali składniki i przygotowali ciasto na gofry. Kiedy wszystko było gotowe, przystąpiliśmy do pieczenia! Było słodko, smacznie i kolorowo. Głównymi dodatkami do gofrów były: owoce, bita śmietana oraz kolorowe posypki. Wspólne przygotowanie gofrów było świetną zabawą. Gofry były przepyszne, a ich zapach roznosił się po całej szkole.
« of 4 »

Wycieczka kl. 5 do Pienińskiego Parku Narodowego

Nasza szkoła od lat bierze udział w programie dla klas 5-8 organizowanym przez Pieniński Park Narodowy. Każda z tych klas raz w roku bierze udział w zajęciach w terenie.

4 kwietnia uczniowie klasy 5 uczestniczyli w tego typu zajęciach. Przeprowadzono je na terenie Hali Majerz oraz zamku w Czorsztynie.

Edukator opowiadał nam m.in. o elementach składowych krajobrazu, estetyce i pięknie krajobrazu. Pan prowadzący zajęcia podał nam też ogólne informacje o historii i zasadach działania Pienińskiego Parku Narodowego. Ponadto poznaliśmy sporo faktów dotyczących historii i teraźniejszości zamku w Czorsztynie. To była bardzo ciekawa wycieczka, a jej dodatkowym atutem była piękna słoneczna pogoda.

« of 3 »