KANGUR MATEMATYCZNY

21 marca 12 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur 2024″. Głównym organizatorem konkursu matematycznego „Kangur” w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières”. Polska edycja konkursu Kangur prowadzona jest pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ma na celu popularyzację matematyki. Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin ustalane były przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières”. Na rozwiązanie testu przeznaczone było 75 minut.
 
Miło mam zakomunikować, że WYRÓŻNIENIE w tegorocznym konkursie otrzymał Grzegorz Majerczak, uczeń VII klasy. 
 
Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy, odwagi i zaangażowania.
                                                                                                                                         Bożena Niemiec
 
 
 
 

Dzień Mamy    

„…Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,

Za to, że wskazujesz mi drogę w mroku,

Za to, że dni moje tęczą malujesz,

Dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.”

                                                                      /K.I.Gałczyński/

Dzień Mamy przypada 26 maja, jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla swoich mam. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 22 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z tej okazji. Bogata część artystyczna obejmowała m.in.: przedstawienie teatralne przygotowane przez Szkolne Kółko Teatralne pt. „Mały Książe”. Nie zabrakło wspólnej zabawy, w której wyobraźnią i szybką reakcją wykazać musiały się zarówno dzieci oraz ich mamy. Podziwiać można było także piękne wykonania piosenek dzieci z klas 1-3 oraz zdolności taneczne zerówki i grupy najmłodszej. Życzenia oraz występy naszych uczniów były wzruszające, a zwieńczeniem dzieła było wręczenie mamom wykonanych przez dzieci upominków oraz kwiatów. Całość spotkania umilił słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci. W przygotowania zaangażowani byli nauczyciele, pracownicy oraz dzieci, za co serdecznie dziękujemy!!

Wszystkim Mamom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia – pociechy z dzieci, zdrowia, radości i dużo miłości.

                                                                                                                  Monika Nowak

« z 11 »

Światowy Dzień Wody z Państwową Akcją Humanitarną

22 marca to Światowy Dzień Wody, jednak w wielu krajach nie jest to powód do świętowania. Aż połowa ludzi na świecie doświadcza krytycznego braku wody w ciągu roku, a w desperacji – pije skażoną, szkodliwą wodę, narażając się na choroby lub śmierć. Zaledwie 0,5% wody dostępnej na ziemi nadaje się do picia! 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do czystej i bezpiecznej wody! 50% globu doświadcza braku wody w ciągu roku! Trwający obecnie kryzys klimatyczny nasila wszystkie ze wskazanych przyczyn, zwiększając np. prawdopodobieństwo katastrof naturalnych lub konfliktów o zasoby i wprowadzając niestabilność w zjawiskach klimatycznych. Uczniowie naszej szkoły dowiadywali się o tym na zajęciach w marcu. Mieli możliwość zobaczyć jak w Afryce buduje się studnie oraz porównać warunki swojego życia z zżyciem rówieśników w krajach gdzie dostęp do wody jest znacznie ograniczony. Zapoznawali się z tym ważnym problemem jaki dotyka coraz więcej ludzi na świecie, uczyli jak mamy wodę oszczędzać, za co otrzymali certyfikat.

No Images found.

Wycieczka przedszkolaków do sali zabaw

 😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊

W środę, 15.05.2024 r. dzieci z naszego przedszkola grupa „Pszczółki „wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw „Małpi Gaj” w Nowym Targu. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśnicza grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków . Zadowolone, szczęśliwe i  pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola.

« z 6 »

HISTORIA ZAKLĘTA  W ZABYTKU  

W ramach edukacji regionalnej, 8 i 10 maja odbyły się warsztaty w zabytkowych wnętrzach starego kościółka w Trybszu W pierwszej części spotkania, wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy o tym, czym jest zabytek, czym jest pomnik historii i dlaczego tak ważna jest ich ochrona. Zastanawialiśmy się, czy blok może być zabytkiem i co możemy zrobić, by nasze dziedzictwo przetrwało jak najdłużej.  Uczniowie z klas 4 – 7 rozwiązywali Quest przybliżający historię obu świątyń. Na cmentarzu wysłuchali kilku historii, a potem ruszyli do rozwiązywania kolejnych zadań, między innymi skupiających się na rzeźbie Pieta. W drugiej części ,już w starym kościele, poznali jego historię, próbowali swoich sił rysując wybrane przez siebie fragmenty polichromii. Wysłuchali także legend – o św. Jerzym, św. Marcinie – których przedstawiono na polichromii, a przede wszystkim o powstaniu naszego kościoła. Na koniec zmierzyli się z zadaniem polegającym na wymyśleniu własnej legendy na ten temat.

Słowo „dziedzictwo” wskazuje, że jest to coś, co odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach, ale to również dorobek naszych czasów, który zostawimy w spadku dla następnych generacji. Wiąże się z tym pamięć o minionych wydarzeniach i osobach, a więc wiedza o tym, skąd przychodzimy. Dziedzictwo to wartość – materialna i duchowa.  Warto znać swoje korzenie.

Julia Miśkowicz

 

KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI 100-LECIA LASÓW PAŃSTWOWYCH

Konkurs plastyczny pn. KARTKA URODZINOWA NA 100-LECIE LASÓW PAŃSTWOWYCH cieszył się sporym zainteresowaniem. Łącznie nadesłano aż 146 prac konkursowych. Techniki wykonania prac były pomysłowe i ciekawe, z tego też względu komisja konkursowa nie miała łatwego zadania z wyborem laureatów konkursu. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiły dwie osoby – Julianna Pruzińska oraz Amelia Kurnat z klasy 1. Konkurencja była ogromna, nie udało się tym razem wygrać, mimo to gratulujemy dziewczynkom pomysłu i kreatywności oraz zachęcamy do udziału w innych ciekawych konkursach.

Wyniki konkursu dostępne na stronie internetowej:

https://kroscienko.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wyniki-konkursu-plastycznego

« z 2 »

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Sztuka emocji”

Zakończyliśmy realizację Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Sztuka emocji”, który miał na celu skierować uwagę i działania dzieci w obszar emocji, wykorzystując do tego sztukę pod jej wszelakimi postaciami. Projekt zakładał także m.in.: wzmacnianie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych, przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne. Projekt i jego działania w założeniach osadzone były w duchu arteterapii i mindfulness. Podczas zajęć jeden raz w miesiącu poznawaliśmy emocje używając do tego celu różnych dziedzin sztuki: zaskoczenie – rzeźba, żal – fotografia, zachwyt – teatr, zazdrość – literatura, odwaga – film, spokój – sztuki plastyczne, gniew – muzyka, podziw – taniec. Była to ciekawa podróż i doświadczenie zarówno dla nauczyciela jak i dzieci.

« z 2 »

Matematyka pustej klasy – stacje zadaniowe!

Matematyka może „wciągnąć” w obliczenia! Uczniowie z  klasy 4-7 skorzystali z pięknej pogody i rozwiązywali zadania na świeżym powietrzu – pracowali metodą stacji zadaniowych.  Dzięki tej formie zajęć uczniowie mogli wyjść z ławek i rozwiązywać zadania w nieco innych warunkach. Na placu zabaw zostało umieszczonych 18 stacji z zadaniami. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda grupa zaczęła od innej stacji początkowej. Poprawna odpowiedź prowadziła ich do kolejnej stacji, a ostatnia do ukrytego w sejfie skarbu. Metoda ta, ze względu na swój charakter, nie tylko uatrakcyjniła lekcję matematyki, ale przede wszystkim zaangażowała wszystkich uczniów. Utrwalenie wiedzy w formie bieganej dało możliwość nie tylko do doskonalenia swoich umiejętności matematycznych bez presji i stresu, ale także była to dobra okazja do nauki poprzez zabawę, co dało ogrom pozytywnych emocji.
Udało nam się w ten sposób zrealizować kolejne zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego (Nie)zwykła matematyka 🙂
                                                                                                                  
                                                                                                                                        Bożena Niemiec
« z 8 »

Uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 30.04.2024r., w naszej szkole miała miejsce niezwykle ważna uroczystość – akademia z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to szczególna data dla wszystkich Polaków, symbolizująca moment, w którym nasz naród wykazał się dążeniem do demokratycznych zmian i niezależności.
Hasłami przewodnimi akademii były „Bóg, Honor, Ojczyzna” – wartości, które od wieków są fundamentem polskiej tożsamości narodowej.
Uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, który obejmował inscenizacje historyczne, recytacje poezji oraz wykonania utworów muzycznych.
W przedstawieniu, które zostało przygotowane z wielkim zaangażowaniem, udział wzięli uczniowie klasy V i VI. Młodzi artyści wcielili się w role historycznych postaci, dzięki czemu mogliśmy przenieść się w czasie do końca XVIII wieku i poczuć ducha tamtych wydarzeń.
Wspólne świętowanie tej ważnej rocznicy nie tylko umożliwiło naszym uczniom lepsze zrozumienie historii Polski, ale także pozwoliło rozwijać umiejętności oratorskie i aktorskie.
Celina Regiec
« z 4 »

Dzień Zdrowia

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku motywem przewodnim jest hasło “Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny temat przypomina nam, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji. 

Światowy Dzień Zdrowia to też dobry moment, aby pomyśleć o własnym zdrowiu, zwolnić na chwilę i zadbać o siebie przez odpowiednią profilaktykę. Z tej okazji zerówkowicze przygotowali krótkie przedstawienie pt: „Szanuj zdrowie jak je masz”. W tej krótkiej inscenizacji, przekazali zebranym najważniejsze zasady którymi powinniśmy się kierować, aby być zdrowym.

« z 2 »