Świetlica budzi wiosnę!

Korzystając ze słonecznej aury, dzieci podczas zajęć świetlicowych tworzyły z pomocą nauczyciela kwiatowe wianki. Ćwiczyliśmy umiejętności manualne, kreatywność i poczucie estetyki, a przy tym, jak widać, świetnie się bawiliśmy.

Niezwykła opowieść o polskim emisariuszu

W środowe południe, 10 kwietnia sala widowiskowa GOK w Niedzicy była miejscem, gdzie mogliśmy oglądać i  podziwiać monodram o Janie Karskim pt. „Zupa rybna w Odessie”. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas 7 – 8 .

„Zupa rybna w Odessie” to spektakl o Janie Karskim – emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego, o człowieku którego zadaniem było dokumentowanie zbrodni w czasie II wojny światowej. Te zdobyte informacje przekazywał rządowi na uchodźstwie. Były to raporty o sytuacji społeczno-politycznej w okupowanej Polsce.  Monodram stawiał pytania o zasadność misji Jana Karskiego, a także drążył temat świata obojętnego na zawartość tych raportów. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Sebastian Ryś w niekonwencjonalny sposób podchodzi do tematu bohaterskich losów Jana Karskiego, stawiając widzom pytania: „Co by było, gdyby jeden człowiek mógł zmienić bieg historii? Co by było, gdyby od razu uwierzono Karskiemu, co widział w getcie? Jak potoczyłaby się historia świata, gdyby Hitler był krócej u władzy?”.

„Zupa rybna w Odessie” to wyjątkowy w formie zapis wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego dziadek – Zbigniew Ryś – oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim „Fantom”, w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji „S” polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo. W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia – Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce. Pozostali twórcy monodramu: autor: Szymon Bogacz, reżyseria: Julia Mark, ruch sceniczny: Piotr Świtalski.

Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

 Julia Miśkowicz, Bożena Niemiec

DZIEŃ MATEMATYKI  2024

W tym dniu uczniowie klas 1-3 pracowali metodą stacji. Doskonalili swoje umiejętności matematyczne poprzez zabawę, rozwijali logiczne myślenie, układali sudoku, trimino, tangramy rysowali geoboardy i wykonywali symetryczne rysunki. Podczas wykonywania zadań w grupach uczniowie integrowali się we wspólnym działaniu i wykazali się kreatywnością.

9 kwietnia dla starszych uczniów w naszej szkole odbyła się I edycja Szkolnego Konkursu
„1 z 10”, wzorowanego na teleturnieju telewizyjnym o tej samej nazwie w ramach projektu Nie(zwykła) matematyka. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas: V, VI, VII i VIII. Zawodnicy dopingowani byli przez widownię zgromadzoną w sali, która nagradzała każdą poprawną odpowiedź gromkimi brawami. Konkurs składał się 3 rund. W pierwszej zawodnicy odpowiadali na pytania zgodnie z kolejnością zajmowanych stanowisk (2 kolejki pytań). W rundzie drugiej uczestnicy zmagań wskazywali do odpowiedzi siebie nawzajem. W rundzie trzeciej finaliści odpowiadali na pytania na zasadzie: „kto pierwszy, ten lepszy”. W trakcie trwania konkursu była okazja, by podyskutować z widzami na temat poprawności udzielanych odpowiedzi przez uczestników teleturnieju. Konkurs był więc okazją do pogłębiania wiedzy w zakresie przedmiotu. Zwycięzcą konkursu został Marcel Miśkowicz.  Nagrody  dla uczniów, którzy dostali się do finału ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy, a uczestnikom gratulujemy! Oto kilka zdjęć z tego dnia.

                                       Bożena Niemiec i Justyna Zubek

« z 6 »

 

 

POZNAJ REGION- WYPRAWA DO KRÓLEWSKIEGO MIASTA KRAKOWA

Uczniowie klas 4-8 z naszej szkoły we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną w ramach projektu „Poznaj region – wyprawy turystyczne po Małopolsce”, wzięli udział w wyprawie turystycznej do Krakowa dnia 03.04.2024 .
Dzień rozpoczął się od Spektaklu „Kopernik”, musicalu opartego na motywach życia i dokonań Mikołaja Kopernika. Dla większości naszych uczniów wyjazd do opery, na musical był pierwszym tego rodzaju wyjazdem. Po ciekawym spektaklu zwiedzaliśmy zabytki krakowskiego Starego Miasta. Panie przewodniczki opowiedziały o Barbakanie, Bramie Floriańskiej, a także o wielu ciekawych miejscach Krakowa, przeplatając opowieść legendami i anegdotami. Okazuje się, że miejsc do zwiedzania jest tyle, że gdyby chcieć zobaczyć je wszystkie, należałoby przeznaczyć kilka miesięcy.

Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń. Każdy wyjazd poszerzający horyzonty, a ten do takich należał, wnosi wiele do naszego życia, rozbudza zainteresowania. Oby więcej takich wyjazdów!

Julia Miśkowicz

« z 4 »

 

Zajęcia inspirowane op-artem

Op-Art, czyli sztuka optyczna połączona z matematyką pozwoliła uczniom na stworzenie niezwykłych efektów wizualnych.
 
Podczas dodatkowej lekcji matematyki szóstoklasiści przenieśli się w świat sztuki i geometrii. Zajęcia były niezwykłą podróżą w świat abstrakcji i iluzji optycznych, gdzie kształty łączyły się w fascynujący sposób. Uczniowie stali się artystami- matematykami, którzy nie tylko doskonalili swoje umiejętności matematyczne, ale także wykorzystali je do stworzenia niezwykłych sześcianów przy użyciu techniki Op-Art. Podczas tworzenia wzorów dzieci wykorzystywały symetrię, regularność kształtów, proporcje…
Bożena Niemiec
« z 2 »

Thomas Edison i Alfred Nobel w klasie 1

Uczniowie klasy pierwszej wykonali kolejne zadania w ramach uczestnictwa w projekcie

„Luźne lekcje z naukowcami”, dowiedzieli się dlaczego Thomas Edison i Alfred Nobel zapisali się w historii.

Uczniowie wykonali doświadczenia: kryształy i jak napompować balon za pomocą octu
i sody.

« z 2 »

PRZEZ KRZYŻ DO CHWAŁY

W środę 27 marca, w przeddzień rozpoczynającej się w Wielki Czwartek przerwy świątecznej, zgodnie z tradycją naszej szkoły nauczyciele i uczniowie spotkali się na śniadaniu wielkanocnym. O pyszne świąteczne kanapki zadbały mamy z Rady Rodziców. Serdecznie im dziękujemy za wielkie zaangażowanie i przygotowanie posiłku.
W czasie tego uroczystego spotkania nie zabrakło również strawy duchowej, którą zapewnili uczniowie klas 4 i 6. Zaprezentowali oni montaż słowno-muzyczny pt. „Przez krzyż do chwały”. Przez czytane teksty, recytowane wiersze oraz śpiewane pieśni wielkopostne i wielkanocne wprowadzili uczestników w refleksyjną atmosferę zbliżającego się Triduum Paschalnego i świąt wielkanocnych, wpisując się tym samym w duchowe przygotowanie do najważniejszych świąt chrześcijańskich.
« z 4 »

VIII „GÓRALSKIE CYTANIE” – Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Spisza- Etap wojewódzki

Za nami kolejne zmagania „Spiskiej Cytanki”, które odbyły się 22 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych.  Głównym celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania gwarą i wsparcie edukacji polonistycznej ucznia w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem. Konkurs ten obejmuje zasięgiem Podhale, Orawę, Spisz, ziemię Zagórzańską i Pieniny. Zarówno w części czytelniczej, jak i plastycznej konkurs obejmował trzy kategorie wiekowe szkoły podstawowej: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII.

W zawodach wzięli udział także i nasi uczniowie w części literackiej.

W  kategorii wiekowej klas I-III udział wzięło 20 uczestników.

II miejsce zajęła  Katarzyna Turkot z klasy III.

W kategorii wiekowej klas IV-VI udział wzięło 13 uczestników.

Na II miejscu uplasowała się  Lena Rozalia Sarna z klasy VI.  W tej samej kategorii Wyróżnienie otrzymała  Amelia Wyrostek także z klasy VI.

W kategorii klas VII-VIII wzięło udział 13 uczestników.

I tu także II miejsce przypadło Paulinie Moś z klasy VII.

Wszystkim gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci, a także za transport – Pani Iwonie Wyrostek i Panu Tomaszowi Budzowi.

O tym, jak ważne jest kultywowanie znajomości języka przodków, nie trzeba nikogo przekonywać. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w takich konkursach są nie tylko aktywnymi uczniami, ale i kochającymi język gwarowy, spiski.

Julia Miśkowicz