Miesięczne archiwum: listopad 2021

Nasza szkoła w „Świątecznej Akcji Charytatywnej dla Chorych Dzieci Naszej Gminy”

Uczniowie naszej szkoły jako wolontariusze „Świątecznej Akcji Charytatywnej dla Chorych Dzieci Naszej Gminy” kwestowali w niedzielę 28 listopada przy kościele, po mszach świętych pod opieką nauczycieli: Miśkowicz Julii i Kowalczyk Barbary. Do przygotowanych puszek zbierano datki finansowe, a ofiarodawcy otrzymywali świąteczne kartki przygotowane przez dzieci i młodzież na świetlicach w naszej gminie. W kweście zebrano kwotę 1157 zł! (słownie: tysiąc sto pięćdziesiąt siedem złotych!) Pieniądze przekazano „Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzież Spisza”, które jest organizatorem akcji, a które to stowarzyszenie zebrane  podczas zbiórki ofiary, przekazuje rodzinom chorych dzieci z terenu naszej gminy, z przeznaczeniem na ich rehabilitację i lecznie.

Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie, poświęcony czas i pomoc w organizacji akcji, a przede wszystkim dziękujemy ofiarodawcom z naszej wsi, za WIELKIE SERCA.

W tym czasie oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa życzymy wszystkim pięknie przeżytego i dobrego czasu Adwentu!

Uczniowie-wolontariusze biorący udział w kweście:

Budziszowska Anna
Dzięciołowska Julita
Gronka Karol
Matoniak Kamil
Rabiańska Karolina
Rabiański Sebastian
Słowik Magdalena
Wyrostek Laura

DZIĘKUJEMY!!!

 

THANKSGIVING DAY

Thanksgiving Day, czyli Święto Dziękczynienia  jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych rokrocznie w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października, jako pamiątka pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku.

W tym roku mija 400 lat od czasu, gdy jest świętowane Święto Dziękczynienia. Tego dnia tj. w czwartek 25 listopada w naszej szkole również i my uczciliśmy to święto. Na początek wszyscy zebrani obejrzeli krótki film po angielsku na temat historii Thanksgiving. Nauczyciele języka angielskiego przedstawili kilka ciekawostek na temat tego święta. Kolejnym elementem spotkania był pojedynek klas 5-8 z wiedzy na temat Thanksgiving i USA, uczniowie rozwiązywali quiz w formie Kahoot. Zwycięska okazała się klasa 5.

Z okazji święta kl.5 przygotowała gazetkę ścienną na temat Stanów Zjednoczonych Ameryki, a klasa 4 wykonała z dostępnych materiałów małe indyki. Indyk jest symbolem tego święta.

W tym dniu został ponadto rozstrzygnięty konkurs na „Najciekawszy plakat z okazji Święta Dziękczynienia.” Przyznano następujące miejsca:

I miejsce – ex aequo Sabrina Modła z kl. 0 oraz Patrycja Biziak z kl.0

II miejsce – Ksawery Mąka z kl. 3

III miejsce – Dominika Dziadkiewicz z kl. 3

Wyróżnienie – Magdalena Słowik z kl. 6

Dziękujemy za udział w konkursie także Kornelii Zygmuntowicz z kl. 1, Nadii Budz z kl. 0 oraz Rafałowi Bizubowi z kl. 4.

Serdecznie gratulujemy wszystkim! Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

« z 2 »

Pasowanie na przedszkolaka

18 listopada był dniem niezwykle ważnym dla naszych najmłodszych uczniów. Tego dnia odbyło się Pasowanie na przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały zebranym gościom program artystyczny, podczas którego nie tylko mówiły wierszyki, ale także śpiewały i tańczyły. Na koniec Pani Dyrektor każdego z osobna pasowała na przedszkolaka, a rodzice wręczyli swoim pociechom drobne upominki. Nowym przedszkolakom życzymy dużo uśmiechu na co dzień, wielu miłych chwil spędzonych na zabawie w przedszkolu oraz niezapomnianych wspomnień.

« z 7 »

Międzynarodowy Dzień Tolerancji i Życzliwości

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole obchodziliśmy te dwa święta w piątek 19 listopada.

Klasa druga i trzecia przygotowała dla koleżanek i kolegów ze szkoły film pt. „Czy jesteś tolerancyjny?”. Rozmawialiśmy o tym czym jest tolerancja oraz jak możemy okazywać sobie życzliwość. Szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można się uczyć tolerancji albo ją doskonalić i być życzliwym. Chcieliśmy w tym dniu przypomnieć, nauczyć uczniów czym jest tolerancja i podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Chcąc dzielić się pozytywną energią i pokazać, że bycie życzliwym nie jest nam obce, uczniowie klasy 2 i 3 rozdawali wszystkim uczniom i nauczycielom w szkole słodką niespodziankę z „dobrym słowem”. Uczniowie symbolicznie ubrali się w kolory zielone i żółte oraz wspólnymi siłami stworzyliśmy Drzewo Tolerancji i Życzliwości, na którym zawieszone zostały listki i serduszka z hasłami popularyzującymi życzliwość i tolerancję. Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.

Był to dzień pełen uśmiechów i pozytywnych emocji, które mamy nadzieję będą nam towarzyszyć cały czas.

« z 7 »

Kolejne remonty w Szkole w Trybszu

W tym roku szkolnym dzięki dodatkowym środkom z Urzędu Gminy Łapsze Niżne  udało się wycyklinować i odnowić kolejne 4 podłogi w klasach  oraz  wycyklinować i pomalować podłogę w  sali gimnastycznej.
Ponadto w grudniu zostanie założony nowy parkiet do biblioteki szkolnej.

Bardzo cieszymy się ze zmian, które sprawiają, że poprawia się bezpieczeństwo
i komfort nauki oraz pracy w miejscu, które jest naszym drugim domem.

Społeczność szkoły w Trybszu

 

„Mistrz Tabliczki Mnożenia 2021”

Konkurs skierowany był do uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej. Celem konkursu było rozwijanie i promowanie uzdolnień matematycznych wśród uczniów kl. 4-6 oraz popularyzacja umiejętności sprawnego mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Turniej matematyczny składał się z dwóch etapów. W pierwszej części zadaniem uczestników konkursu było poprawne rozwiązanie jak największej ilości przykładów mnożenia i dzielenia do 100 w ciągu 2 minut. W drugim etapie uczestnicy, którym udało się zakwalifikować rozwiązywali  zadania konkursowe dotyczące zastosowania tabliczki mnożenia w przykładach nietypowych i problemowych.

O tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia rywalizowały następujące osoby: Lena Sarna, Jakub Bizub, Paulina Moś, Michalina Waksmundzka, Karol Gronka i Marcel Miśkowicz.  Zwycięzcą konkursu został po raz kolejny Marcel Miśkowicz, a najlepszą drużyną okazała się klasa czwarta i w tym roku szkolnym to ta klasa będzie opiekować się przechodnim pucharem. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy zdali pomyślnie egzamin z tabliczki i tym samym uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Dzień Patronki naszej Szkoły

Dnia 15 listopada w naszej szkole odbył się kolejny Dzień Patronki czyli św. Elżbiety Węgierskiej. Tegoroczną uroczystość przygotował o. Nikodem. Powyższe wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu szkoły, następnie została nam przypomniana biografia św. Elżbiety ze szczególnym uwzględnieniem jej głównych cech świętości, którymi były miłość i dobroć. Wspólne spotkanie dzieci i nauczycieli ze świętą Patronką zakończyło odmówienie Litanii do św. Elżbiety Węgierskiej. Następnie dzieci wraz z opiekunami udali się do klas, by w nich rozwiązywać zadania związane z postacią naszej Świętej: kolorowanie obrazków, układanie puzzli, uzupełnianie tekstu. Dzień Patronki zakończył słodki poczęstunek.

« z 4 »

ODPUST ŚW. ELŻBIETY WĘGIERSKIEJ W TRYBSZU

14 listopada odbyła się uroczystość odpustowa ku czci świętej Elżbiety Węgierskiej- patronki trybskiej parafii i szkoły, której oprawę muzyczną  śpiewem pieśni eucharystycznych gwarą uświetnili uczniowie i nauczyciele szkoły. Tradycyjnie przygrywała kapela Grzegorza Kowalczyka.

Na uroczystą sumę i procesję dzieci przyszły w pięknych strojach spiskich odmiany trybskiej pokazując po raz kolejny strój regionalny swoich pradziadków. Uczniowie szkoły nadal uczą mieszkańców, że dziedzictwo powinno być dumą i należy ocalić go od zapomnienia. Dzieci potwierdziły słowa Ojca  Świętego Jana Pawła II, w których prosił, żebyśmy nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

A tutaj zdjęcia do obejrzenia na stronie regionalnej Polskiego Spisza.

Lekcja w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu, Urzędzie Skarbowym i w Straży Pożarnej

10 listopada 2021 roku zorganizowany został wyjazd dla klas 4-8 do Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu w celu uczestniczenia uczniów w godzinnych warsztatach prowadzonych w ramach akcji „BOOOM na komiksy i gry planszowe w bibliotece”. Podczas zajęć wszyscy zastanawialiśmy się wspólnie nad definicją grupy: czym jest grupa i kto ją tworzy, potem dzieci miały do wykonania dwa zadania: Kreatywne Bingo oraz wariant gry FITS dobrze się układa. Z zadaniami poradzili sobie bardzo dobrze, wszyscy z zaangażowaniem wykonywali polecenia.

https://www.facebook.com/BibliotekaPedagogicznawNowymTargu/

Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy, starsze klasy udały się na zajęcia w Urzędzie Skarbowy, gdzie mieli okazję spotkać się z Panią Naczelnik i odegrać scenki naczelnik-podatnik, mogli wcielić się w role naczelnika lub podatnika. Uczniowie poznali też historyczny zarys podatków, nauczyli się redagować pisma urzędowe i wypełniać deklaracje, poznali pracę sekretariatu i innych komórek, na koniec wzięli udział  konkursie z nagrodami. W tym samym czasie klasa czwarta i piąta odwiedziły Straż Pożarną w Nowym Targu.   Dzieci dowiedziały się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, wypadków samochodowych i innych niebezpiecznych wydarzeń. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do środka którego dzieci mogły wejść. Strażacy zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, węże, sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Dzieciaki przekonały się również jak głośno może być w remizie podczas przygotowania do akcji ratunkowej. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

« z 3 »