KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI 100-LECIA LASÓW PAŃSTWOWYCH

Konkurs plastyczny pn. KARTKA URODZINOWA NA 100-LECIE LASÓW PAŃSTWOWYCH cieszył się sporym zainteresowaniem. Łącznie nadesłano aż 146 prac konkursowych. Techniki wykonania prac były pomysłowe i ciekawe, z tego też względu komisja konkursowa nie miała łatwego zadania z wyborem laureatów konkursu. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiły dwie osoby – Julianna Pruzińska oraz Amelia Kurnat z klasy 1. Konkurencja była ogromna, nie udało się tym razem wygrać, mimo to gratulujemy dziewczynkom pomysłu i kreatywności oraz zachęcamy do udziału w innych ciekawych konkursach.

Wyniki konkursu dostępne na stronie internetowej:

https://kroscienko.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wyniki-konkursu-plastycznego

« z 2 »

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Sztuka emocji”

Zakończyliśmy realizację Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Sztuka emocji”, który miał na celu skierować uwagę i działania dzieci w obszar emocji, wykorzystując do tego sztukę pod jej wszelakimi postaciami. Projekt zakładał także m.in.: wzmacnianie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych, przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne. Projekt i jego działania w założeniach osadzone były w duchu arteterapii i mindfulness. Podczas zajęć jeden raz w miesiącu poznawaliśmy emocje używając do tego celu różnych dziedzin sztuki: zaskoczenie – rzeźba, żal – fotografia, zachwyt – teatr, zazdrość – literatura, odwaga – film, spokój – sztuki plastyczne, gniew – muzyka, podziw – taniec. Była to ciekawa podróż i doświadczenie zarówno dla nauczyciela jak i dzieci.

« z 2 »

Matematyka pustej klasy – stacje zadaniowe!

Matematyka może „wciągnąć” w obliczenia! Uczniowie z  klasy 4-7 skorzystali z pięknej pogody i rozwiązywali zadania na świeżym powietrzu – pracowali metodą stacji zadaniowych.  Dzięki tej formie zajęć uczniowie mogli wyjść z ławek i rozwiązywać zadania w nieco innych warunkach. Na placu zabaw zostało umieszczonych 18 stacji z zadaniami. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda grupa zaczęła od innej stacji początkowej. Poprawna odpowiedź prowadziła ich do kolejnej stacji, a ostatnia do ukrytego w sejfie skarbu. Metoda ta, ze względu na swój charakter, nie tylko uatrakcyjniła lekcję matematyki, ale przede wszystkim zaangażowała wszystkich uczniów. Utrwalenie wiedzy w formie bieganej dało możliwość nie tylko do doskonalenia swoich umiejętności matematycznych bez presji i stresu, ale także była to dobra okazja do nauki poprzez zabawę, co dało ogrom pozytywnych emocji.
Udało nam się w ten sposób zrealizować kolejne zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego (Nie)zwykła matematyka 🙂
                                                                                                                  
                                                                                                                                        Bożena Niemiec
« z 8 »

Uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 30.04.2024r., w naszej szkole miała miejsce niezwykle ważna uroczystość – akademia z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to szczególna data dla wszystkich Polaków, symbolizująca moment, w którym nasz naród wykazał się dążeniem do demokratycznych zmian i niezależności.
Hasłami przewodnimi akademii były „Bóg, Honor, Ojczyzna” – wartości, które od wieków są fundamentem polskiej tożsamości narodowej.
Uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, który obejmował inscenizacje historyczne, recytacje poezji oraz wykonania utworów muzycznych.
W przedstawieniu, które zostało przygotowane z wielkim zaangażowaniem, udział wzięli uczniowie klasy V i VI. Młodzi artyści wcielili się w role historycznych postaci, dzięki czemu mogliśmy przenieść się w czasie do końca XVIII wieku i poczuć ducha tamtych wydarzeń.
Wspólne świętowanie tej ważnej rocznicy nie tylko umożliwiło naszym uczniom lepsze zrozumienie historii Polski, ale także pozwoliło rozwijać umiejętności oratorskie i aktorskie.
Celina Regiec
« z 4 »

Dzień Zdrowia

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku motywem przewodnim jest hasło “Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny temat przypomina nam, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji. 

Światowy Dzień Zdrowia to też dobry moment, aby pomyśleć o własnym zdrowiu, zwolnić na chwilę i zadbać o siebie przez odpowiednią profilaktykę. Z tej okazji zerówkowicze przygotowali krótkie przedstawienie pt: „Szanuj zdrowie jak je masz”. W tej krótkiej inscenizacji, przekazali zebranym najważniejsze zasady którymi powinniśmy się kierować, aby być zdrowym.

« z 2 »

 

DZIEŃ ZIEMI I SPRZĄTANIE ŚWIATA

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W naszej szkole, ekologiczne święto rozpoczęli uczniowie klas 1 i 2. Zaprezentowali dla wszystkich uczniów szkoły przedstawienie „Królewna Śmieszka i Ekoludki” oraz scenkę pt. „Mały, ale śliczny teatrzyk ekologiczny”.

29 kwietnia przystąpiliśmy do czynów, nasi podopieczni wraz z opiekunami wyruszyli na sprzątanie naszej najbliższej okolicy. W tym roku dołączyliśmy do akcji sprzątania gminy Łapsze Niżne wraz z firmą PUK EMPOL Sp. z o.o.

Bardzo cieszymy się, że uczniowie z tak wielkim zaangażowaniem włączyli się w tą akcję, co świadczy o tym, że są świadomi jak ważne jest dbanie o naszą Planetę.

Dziękujemy również zarządowi Urbaru za ufundowanie słodkiej niespodzianki dla wszystkich uczniów i przedszkolaków!

« z 4 »

BRD 2024

25 kwietnia drużyna naszej szkoły, w składzie: Lena Sarna, Rafał Bizub i Grzegorz Majerczak wzięła udział w powiatowym TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. Celem Turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym poprzez popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu, inspirowanie uczniów i nauczycieli do działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nasi uczniowie zmierzyli się w teście wiedzy z ruchu drogowego, na torze przeszkód i miasteczku komunikacyjnym oraz udzielając pierwszej pomocy z 14 drużynami ze szkół powiatu nowotarskiego i osiągnęli świetny wynik zajmując drużynowo II miejsce. I miejsce indywidualnie zdobył również nasz uczeń – Grzegorz Majerczak.

Serdecznie gratulujemy!

8 maja odbyło się uroczyste podsumowanie turnieju oraz wręczenie nagród. Oczywiście też tam byliśmy i przywieźliśmy cenne nagrody: rower – nagrodę za zajęcie I miejsca indywidualnie oraz wszystko co potrzeba aby bezpiecznie się na rowerze poruszać: kask, oświetlenie, licznik, plecak dla każdego z drużyny.

DRUŻYNA NA PODIUM

We wtorek, 23 kwietnia, uczestniczyliśmy w kolejnym Konkursie Wiedzy o Spiszu. Biorąc w nim udział, należy wykazać się wiedzą z zakresu przyrody, geografii, historii i języka Spisza, a także znajomością aktualnych wydarzeń i rocznic.

Drużyna w składzie: Paulina Moś, Karol Gronka i Marcel Miśkowicz po raz kolejny zmierzyli się z zadaniami konkursowymi. Ich wysiłek zaowocował III miejscem dla drużyny. Obok konkursu wiedzy organizuje się też konkurs gwarowy. I w nim wzięła udział Amelia Wyrostek, plasując się na III miejscu.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom szerokiej wiedzy, a recytatorce umiejętnej interpretacji tekstu.

Wiedza o regionie jest niezbędna dla podtrzymania tożsamości, ale i zrozumienia kim jesteśmy i jakie wartości  z sobą niesiemy.

Julia Miśkowicz

Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki to coroczne międzynarodowe święto na cześć książek i czytelnictwa obchodzone 23 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa, ochrony praw autorskich oraz zachęcania ludzi do częstszych wizyt w bibliotekach i księgarniach.

Z tej okazji dzieci z klasy 1 wykonały zakładki do książek, których będą używać w domu, natomiast uczniowie z klasy siódmej i ósmej odwiedzili swoich młodszych kolegów i koleżanki w przedszkolu. Czytając im wybrane utwory zapraszali w świat bajek oraz pobudzali wyobraźnię przedszkolaków, co mamy nadzieję zaowocuje w przyszłości.

« z 3 »

MODELE EDUKACYJNE – nauka przez zabawę

22 kwietnia uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pana Pawła Kozerskiego pozwalających rozwijać logiczne myślenie i koncentrację. Hasłem przewodnim spotkania były słowa Leonarda da Vinci: „Posiąść wszelką wiedzę leży w zasięgu możliwości człowieka”. Dzieci poprzez zabawę na modelach stworzonych wg projektu Leonarda da Vinci odkrywały świat fizyki z zakresu mechaniki, hydrostatyki, konstrukcji maszyn, budowli. Rozwijało to ich cierpliwość i kreatywność. Można było zauważyć, że taka nauka była dla nich prawdziwą przyjemnością.
« z 6 »