Archiwum miesiąca: czerwiec 2022

KAŻDY KONIEC JEST NOWYM POCZĄTKIEM

Pod takim hasłem w tym roku szkolnym o godzinie 9:30 na szkolnym korytarzu odbyła się uroczysta akademia. Nadszedł długo wyczekiwany czas radości i wolności. Czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach pracy – WAKACJE!

Zakończenie roku szkolnego to wyjątkowy czas dla uczniów i ich rodziców, a przede wszystkim wyjątkowy dla ósmoklasistów, którzy po wielu latach nauki opuścili mury naszej szkoły. Uroczystość miała podniosły charakter, której towarzyszył Sztandar szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego, szkolnego, przekazanie Sztandaru młodszym uczniom. Nie zabrakło dumnych Rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Pani dyrektor Anna Stronczek podsumowała mijający rok szkolny, podziękowała za pracę uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Złożyła wszystkim wakacyjne życzenia, wręczyła uczniom nagrody.

Nadszedł ważny moment  uroczystości –  wszyscy absolwenci otrzymali świadectwa. Następnie wręczono świadectwa, dyplomy i nagrody książkowe uczniom, którzy osiągnęli najwyższą średnią w szkole. Rodzice wyróżnionych uczniów otrzymali listy gratulacyjne. Podziękowano rodzicom za zaangażowanie w życie Szkoły, życzliwość i współpracę.

Absolwenci naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny pt. „Gala filmowa”, podziękowali swoim nauczycielom, rodzicom, koleżankom i kolegom. Podczas akademii głos zabrali również uczniowie klasy siódmej, którzy zainscenizowali scenki z życia klasy ósmej,  podziękowali starszym kolegom za wspólnie spędzony czas i wręczyli pamiątkowy upominek.

Na koniec uczniowie, którzy przeczytali najwięcej książek otrzymali nagrodę książkową, rozstrzygnięty został także konkurs języka angielskiego w klasach młodszych, konkurs recytatorski poezji Marii Konopnickiej, a także plastyczny na temat rodziny.

Lista uczniów z najwyższymi średnimi:
kl. IV
Jakub Bizub – 5,18
Lena Sarna – 5,18
Amelia Wyrostek – 5,36
kl. V
Grzegorz Majerczak – 5,00
Paulina Moś – 4,92
kl. VI
Karol Gronka – 5,08
Marcel Miśkowicz – 5,25
kl. VII
Laura Wyrostek – 5,36
kl. VIII
Patrycja Mąka – 4,83
Gratulujemy wspaniałych wyników!

Życzymy wszystkim udanych  i bezpiecznych wakacji!

Julia Miśkowicz, Urszula Hanula

« z 7 »

PIKNIK RODZINNY

Dziecko, mama, tata – najpiękniejsze słowa świata”.

Pod takim hasłem, w słoneczne wtorkowe popołudnie, 21 czerwca w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny. W organizację tej wspaniałej imprezy plenerowej zaangażowana była Rada Rodziców, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

Piknik rozpoczął się występem przedszkolaków, a następnie uczniów z poszczególnych klas, którzy zaprezentowali swoje liczne talenty poprzez śpiew, taniec, grę aktorską i recytację oraz grę na instrumentach muzycznych. Rodzice z zainteresowaniem podziwiali umiejętności swoich dzieci. Po zakończeniu części oficjalnej na uczniów i ich rodziny czekały liczne atrakcje: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, gry i konkursy sportowe, kącik malarski w plenerze, fotobudka do robienia selfie oraz bufet. Plac przed szkołą stał się w tym dniu nie tylko sceną, ale także miejscem serdecznych, rodzinnych spotkań oraz wesołej zabawy. Uroczystość taka jak ta, integruje i umacnia rodzinę, daje okazję do wspólnego spędzenia czasu i zbliża do siebie jej członków. Cieszymy się, że ten piknik cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

Podziękowania dla sponsorów:
Wioli i Stanisława Kowalczyk, Ireny Bizub i firmy Edmax, Pawła Mąki, Karczmy Chramiec,
Termy Bukovina, Zuzanny Skiby, Moniki Konopki, Izabeli Gał, Bożeny i Mieczysława Łojek
Pizzerii Grande Pizza, Natalii Pająk, Zofii Dziadkiewicz oraz za użyczenie namiotów  Gminie Łapsze Niżne.

« z 3 »

 

Spotkanie z Marią Konopnicką

Naszą szkołę, na zaproszenie biblioteki, odwiedziła Maria Konopnicka, a raczej jej duch. Z okazji 180 rocznicy jej urodzin uczniowie wzięli udział w konkursach recytatorskim i plastycznym związanych z jej utworami. W części recytatorskiej wzięło udział 19 uczestników. W kategorii klas 0- 1 I miejsce zajął Aleks Koral z kl.0. W kategorii klas 2- 4 zwyciężył Paweł Findura z klasy 3, natomiast w ostatniej, najstarszej grupie wygrał Karol Gronka z kl. 6.   Na uwagę zasługuje klasa 1, która ponadto swoimi strojami podkreślała treść wierszy.
Podczas spotkania Maria Konopnicka opowiadała o swoim życiu i twórczości, a jej opowieść przerywana była recytacjami. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że bohaterka spotkania pisała także dla dorosłych, a także, ze jest autorką „Roty”, pieśni patriotycznej.
Spotkanie uświadomiło wielu z nas, że warto sięgać po zapominane już teksty poetów mało popularnych. Pokolenie naszych Dziadków i Rodziców wychowało się na twórczości Marii Konopnickiej.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne konkursy i spotkania z innymi twórcami.

Julia Miśkowicz

« z 4 »

 

 

BEZPIECZNE WAKACJE

W związku ze zbliżającymi się okresem wakacyjnym w klasach 1-3 została przeprowadzona pogadanka na temat bezpiecznego spędzania wakacji. Jest to wyczekiwany przez dzieci czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie można zapominać jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Uczniowie poznali zagrożenia jakie na nich mogą czyhać oraz utrwalali jak należy się bezpiecznie zachowywać idąc na wycieczkę w góry, bawiąc się w okolicy swojego domu, o czym należy pamiętać będąc nad morzem, jeziorem, idąc do lasu, parku czy bawiąc się w rzece. Podczas spotkania uczniowie kształtowali nawyki bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach mogących wystąpić w okresie wakacji. Należy zwracać uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia.

« z 4 »

Kraina zmysłów – czerwiec

Nasza przygoda ze zmysłami dobiegła końca. Głównym celem wdrożenia Krainy Zmysłów „Sensorycznie się rozwijam bo skaczę, biegam, badam i dotykam” było wsparcie rozwoju dzieci angażując ich zmysły poprzez stwarzanie wielu sytuacji w formie konstruktywnej zabawy; niezbędnych do stymulacji bazowych systemów sensorycznych, do których zaliczyć można zmysł: dotyku, przedsionka i propriocepcji ale również pozostałych zmysłów tj. wzrok, słuch, smak i węch. Na zakończenie projektu, żeby poczuć jak pracują nasze zmysły zorganizowaliśmy małe zawody, olimpiadę sensoryczną. Każdy z uczniów aktywnie biorących udział otrzymał dyplom i podziękowania za udział w projekcie.

« z 6 »

ZESPÓŁ TEATRALNY  NA GALI W KRAKOWIE

Grupa teatralna „Trzy po trzy” z naszej szkoły wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Teatralnym „ Z Mickiewicza wywiedzione. 200 lat polskiego romantyzmu”. Był to konkurs artystyczny, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Libiążu. Głównym celem Konkursu  była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza oraz polskim romantyzmie w związku z 200. rocznicą wydania Ballad i romansów, poprzez przedstawienia teatralne zainspirowane biografią i dziełami Wieszcza.

Nasz zespół może poszczycić się sukcesem- otrzymaliśmy  wyróżnienie dla najmłodszego zespołu aktorskiego w spektaklu  „To lubię”.  Gala rozdania nagród i wyróżnień odbyła się w Teatrze „Groteska” w Krakowie.

Nagrodą dla naszych  uczniów był wyjazd na Galę i obejrzenie zwycięskich- dwóch równorzędnych – spektakli. Uczniowie mieli okazję pobytu w teatrze z prawdziwego zdarzenia, zaobserwować pracę aktorów, a także posłuchać pięknej muzyki. Poza tym- oglądając  nagrodzone  występy– mogli  się wiele nauczyć.

Cieszymy się bardzo z wyróżnienia, włożyliśmy w nasz spektakl nie tylko wysiłek, pracę i czas,  ale także serce.

Koszty wyjazdu na Galę pokryła Gmina Łapsze Niżne.

Wyróżniony spektakl można obejrzeć tu:

https://drive.google.com/file/d/1_Vbc0kuhOOFpt2VZ39UbMDIH31k7FqQi/view?usp=sharing

Julia Miśkowicz

« z 2 »

Konkurs Czytelniczy „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Spisza

Do etapu szkolnego przystąpiło 15 uczestników, spośród których 5 uczniów przeszło do etapu wojewódzkiego, w  którym zdobyliśmy  2 wyróżnienia:                                                                          w kat. I-III: Jan Pawlica z kl.2                 w kat. VII-VIII: Laura Wyrostek z kl.7.

 Udział w tym konkursie to jeszcze jedna z niewielu już okazji, kiedy piękny strój spiski odmiany trybskiej jest dumnie prezentowany przez uczestników. Niezmiennie co roku starają się o to Rodzice, za co bardzo im  dziękujemy.

« z 2 »

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie na wsi, bo ryzyko upadków znamy”.

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły nie zawiedli i bardzo chętnie wzięli udział w konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi, bo ryzyko upadków znamy” organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom osób pracujących i przebywających w gospodarstwach rolnych.
Cieszy fakt, że nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursach, gdzie mogą zaprezentować swoje talenty. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, z których dzieci bardzo się ucieszyły, co świadczy o tym, że warto było się postarać.

Program edukacyjny „Czyściochowa Akademia”

Higiena osobista to jeden z istotniejszych elementów codziennego życia, który wpływa nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie. Dobrych nawyków, także higienicznych, uczymy się już od najmłodszych lat. To, co wtedy przyswoimy, procentuje w dorosłym życiu. Dlatego dzieci z naszej szkoły chętnie włączyli się w udział w Programie Czyściochowa Akademia, która ma na celu pomagać w motywowaniu uczniów do codziennego dbania o higienę. Program obejmował tematykę w sześciu obszarach: higieny jamy ustnej i nosa, czystości dłoni i zasad korzystania z toalety, mycia ciała i włosów oraz pielęgnacji skóry.
Realizacja projektu polegała na wykonywaniu doświadczeń i eksperymentów związanych z higieną. Jednym z części programu była wizyta pielęgniarki, która opowiadała nam konieczności przestrzegania zasad codziennej higieny i zdrowego stylu życia. Zerówkowicze poznali instrukcję dokładnego mycia rąk. Uczniowie klas II, III i odziałów przedszkolnych otrzymali książeczkę, przy pomocy której będą mogli monitorować systematyczne mycie zębów.
Nie ma wątpliwości, że po takich zajęciach nasi najmłodsi uczniowie wiedzą, jak ważna jest higiena osobista oraz jak należy o nią dbać.
« z 4 »

Program ekologiczny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.
Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Podczas akcji uczniowie wzięli udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczyli się troszczyć o środowisko naturalne, poznali podstawowe zasady ekologii i dowiedzieli się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu. W ramach programu uczyliśmy się segregować śmieci, braliśmy udział w akcji „Posprzątajmy Małopolskę”, uczestniczyliśmy warsztatach ekologicznych prowadzonych przez pracowników Gminy Łapsze Niżne, cały rok aktywnie spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu.
Na koniec programu zerówkowicze otrzymali certyfikat „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.
« z 4 »